Wielkie misje kosmiczne, przełomowe badania oraz wynalazki kojarzą się głównie z pracą NASA lub Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ostatnich latach do grona pionierów w podboju kosmosu dołączyła także Azja. Zarówno Indie, Chiny jak i Japonia prezentują światu swój naukowy potencjał. Ta ostatnia może pochwalić się kolejnym udanym lądowaniem na powierzchni planetoidy.


Wyprawa, którą pomyślnie zorganizowała JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) nazywa się Hayabusa 2. Misja jest następczynią pierwszej Hayabusy, która 13 czerwca 2010 roku, jako pierwsza w historii, sprowadziła na Ziemię próbki planetoidy Itokawa. Celem obecnego projektu jest sprowadzenie próbek innej planetoidy, oznaczanej w naukowej nomenklaturze jako (162173) JU3. Obiekt został odkryty w 1999 roku w ramach programu LINEAR i posiada około 1 kilometra średnicy. Krąży na orbicie zbliżonej do ziemskiej, co znacznie ułatwia jego badanie. W 2015 roku w ramach konkursu wyłoniono nazwę planetoidy: Ryugu.

Japońska sonda została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Po ponad trzech latach lotu Hayabusa 2 znalazła się w pobliżu celu misji. 3 czerwca wyłączyła swoje silniki jonowe i zaczęła się ostatnia faza zbliżania do Ryugu. Od tego czasu sonda wykonuje zdjęcia celu podróży:

Misja odniosła i odnosi olbrzymie sukcesy. Jak dotąd Japończykom udało się odseparować od sondy i osadzić na powierzchni Ryugu dwa łaziki: Rover-1A i Rover-1B. 3 października do tego grona dołączył lądownik o nazwie MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout). Urządzenie zostało zbudowane przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) przy współpracy z Francuską Agencją Kosmiczną (CNES). MASCOT ma masę 10 kg i możliwość poruszania się po powierzchni planetoidy.

Na pokładzie Hayabusy 2 znajduje się kilka ciekawych instrumentów. Najważniejszym z nich jest manipulator, który ma pobrać próbki skał, cząstek i pyłu z powierzchni planetoidy.  Ponadto, na pokładzie sondy znajduje się mały impaktor o nazwie Small Carry-on Impactor (SCI). Wewnątrz SCI zainstalowano 4,5 kg ładunku wybuchowego, który wytworzy mały krater na powierzchni Ryugu, dzięki czemu możliwe będzie pobranie próbek skał nie wystawionych na działanie próżni i promieniowania słonecznego oraz kosmicznego. Pozwoli to na lepsze zrozumienie historii powstawania pasów planetoid w Układzie Słonecznym.


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: JAXA, DLR, youtube, Go Miyazaki/wikipedia commons