Już od marca turyści mogą ponownie zwiedzać wszystkie udostępnione jaskinie Morawskiego Krasu. Oprócz Jaskiń Punkvy, Výpustek i kilku tras w jaskiniach Sloupsko-šošůvskich, czynnych przez cały sezon zimowy, teraz dostępne będą również jaskinie Balcarka i Kateřinská.

Morawski Kras, ulokowany na północ od Brna, należy do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających.

Najliczniej odwiedzane są Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha. Rocznie przybywa tu około 200 tysięcy turystów z całego świata.  Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra z czego 1260 metrów udostępnionych jest dla turystów.

Jaskinie znajdują się w kanionie krasowym Pustý žleb, 2 km od centrum informacji i restauracji Skalny Młyn, kierując się w górę rzeki Punkvy. Trasę można pokonać pieszo lub podjechać do jaskiń kolejką turystyczną.

Prawie godzinna wycieczka olbrzymimi grotami i korytarzami pełnymi stalaktytów i stalagmitów wiedzie aż na dno 138-metrowej przepaści Macocha. Tam czeka na turystów rejs łodzią po głębokiej, podziemnej rzeczce Punkvie. Po drodze można zwiedzić Grotę Masaryka, słynącą z pięknych nacieków skalnych.

Za najbogatszą pod względem ozdób krasowych jaskinię Morawskiego Krasu uważana jest Jaskinia Balcarka w Ostrovie u Macochy . Od grudnia do końca lutego – tak,  jak Jaskinia Kateřinská – była zamknięta z powodu ochrony zimujących tam nietoperzy.

W jaskiniach Balcarka, Kateřinskiej, Sloupsko-šošůvskich i Výpustek będzie można także obejrzeć ekspozycje poświęcone Morawskiemu Krasowi, geologii, odkryciom archeologicznym i paleontologicznym pt. „Jaskinie i ludzie“.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: Libor Sváček