Miasto Wrocław zrobi kolejny krok ku modernizacji placu Społecznego. W nocy z 2 na 3 sierpnia, za sprawą firmy ROTOMAT z map drogowych zniknie estakada prowadząca od ulicy Oławskiej w kierunku Mostu Pokoju. Plac Społeczny czeka nie tylko zmiana organizacji ruchu, ale i nowe inwestycje.

Najpopularniejszą i największą estakadą we Wrocławiu jest estakada kolejowa prowadząca z Dworca Głównego w kierunku zachodnim, biegnąca m.in. obok Arkad Wrocławskich. Budowla mierzy 620 metrów długości, wielokrotnie modernizowana ze względu na zły stan techniczny. Obecnie platformą przejeżdżają pociągi linii Wrocław Główny – Poznań Główny oraz Wrocław Główny – Szczecin Główny.

Plac społeczny inwestycją w przyszłość Wrocławia

Wyburzenie jednej z dwóch estakad to dopiero początek zmian na placu Społecznym. 3 sierpnia zniknie cała część „wisząca” nad jezdnią, wówczas zaczną się utrudnienia na drodze. W miejsce wyburzonej platformy zaprojektowano dwupasmowy lewoskręt, który umożliwi przejazd z Oławskiej na Most Pokoju.

Dalsza część prac przewidziana jest na 14 sierpnia, tuż przed Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Świętem Wojska Polskiego. Usunięciu ulegnie część estakady przylegająca do jezdni. Nie mogło oczywiście zabraknąć buspasa, który ozdobi nową myśl komunikacyjną miasta. Zostanie oddany do użytku po drugim etapie prac.

Estakada przyciąga, a jakże – amatorską sztuką. Sama platforma jest już przestarzała i przez to, nie ukrywajmy, niebezpieczna. Mijając ją jednak od Oławskiej w kierunku Mostu Grunwaldzkiego, wzrok przyciągają graffiti na kolumnach podtrzymujących estakadę. Jeżeli szukać jakichś negatywów związanych z jej stratą, to na pewno przyciągające wzrok malowidła.

Jedno jest pewne

Miasto ma bardzo ciekawy pomysł i jedno jest pewne – gorzej nie będzie. Plac Społeczny w obecnym stanie, oferuje na jezdniach tzw. godziny szczytu i to niezależnie od owej godziny. Wydaje się, że nazwa placu idealnie oddaje jego istotę, miejskiej społeczności w autach jest tu zawsze co nie miara.

Po zakończeniu całej inwestycji, estakad już nie będzie. Dlatego też ta prowadząca z Mostu Grunwaldzkiego w kierunku ulicy Traugutta również zostanie zlikwidowana. Nie zaplanowano co dokładnie pojawi się w wolnych przestrzeniach, być może będą to lokale usługowe, a może nawet budynki mieszkalne.

Myślę, że w tej konkretnej sprawie miastu należy zaufać, bo inwestycja wydaje się sensowna. Oczywiście dla mieszkańców będzie bolesna zważywszy na utrudnienia komunikacyjne, ale efekt może to zrekompensować. Warto wierzyć, że stosunek zysków do strat będzie mimo wszystko pozytywny.


Dawid Walczuk
Zdjęcia: Instagram