Jesteśmy mistrzami świata!! To usłyszeliśmy w 2014 roku. A czy w nadchodzącym roku będzie nam dane obronić tytuł mistrza? Co przyniosą Mistrzostwa Świata 2018 w Bułgarii i we Włoszech? A przede wszystkim kto zajmie stanowisko trenera męskiej reprezentacji narodowej w piłce siatkowej?

 

Rok 2017 był dla męskiej siatkówki rokiem wielkich zmian. Głównie były to zmiany w całym sztabie szkoleniowym, po tym jak Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro nie przyniosły oczekiwanego medalu. Ówczesny trener Stephane Antiga i jego drużyna, po ogromnym sukcesie w 2014 roku, nie zdołała sięgnąć po olimpijskie medale. Przez co działacze PZPS zdecydowali na odsunięcie Antgii od stanowiska trenerskiego. Tak też się stało, na początku 2017 roku został powołany nowy selekcjoner – Ferdinando de Girogi.

Nowy trener zawsze oznacza duże zmiany, w tym przypadku nie było inaczej. De Giorgi postawił na nowych, młodych zawodników. Co także wiązało się z odejściem wielkich gwiazd po nieudanych igrzyskach w Rio. Na Lidze Światowej w czerwcu można było zobaczyć kilku debiutantów, którzy przebojem wdarli się do polskiej drużyny. Na szczególną uwagę zasłużyli na pewno Jakub Kochanowski oraz Bartłomiej Lemański, ich świetna dyspozycja w lidze dała im miejsce w składzie na mistrzostwa Europy, które odbyły się w 5 polskich miastach.

Organizowanie tak dużej i prestiżowej imprezy zawsze wiąże się z ogromną presją, zarówno na zawodnikach, jaki i na trenerze. Strategia powołania zawodników była taka sama, de Giorgi postawi na młodych, świeżych zawodników. Po lidze zaszyły tylko niewielkie zmiany w składzie. Czy można zatem uznać, że zabrakło tych doświadczonych? Pewnie tak, ale trzeba pamiętać, że de Giorgi nie dysponował już takimi zawodnikami jak Mariusz Wlazły, Michał Winiarski czy Paweł Zagumny, którzy byli podstawą zwycięskiego teamu w 2014 r.

Ostatecznie  mistrzostwa Europy nasza reprezentacja skończyła na 10. miejscu, co także nie zadowoliło działaczy PZPS. Zwłaszcza, że impreza rozgrywała się na ich gruncie. Stąd decyzja o dymisji Ferdynad’a de Giorgirg’o.

Mistrzostwa Świata w 2018 roku odbędą się po raz pierwszy w dwóch krajach – w Bułgarii i we Włoszech. Nasza reprezentacja będzie broniła tytułu mistrza, i choć nowy trener nie jest jeszcze znany, jednego możemy być pewni – na brak emocji na pewno nie będziemy mogli narzekać.

 


Autor: Zuzanna Kuczynńska
Zdjęcie: Oficjalna strona FIVB