„Na osi czasu” to seria książek publikowanych przez wydawnictwo św. Wojciech. Znajdują się w niej pozycje opowiadające o wydarzeniach nowotestamentalnych, z perspektywy bliższych lub uczestników tych zdarzeń. W serii tej znalazła się też książka „Judasz” Toscy Lee.
Tosca Lee urodziła się w 1969 roku w Roanoke w stanie Wirginia. Jej ojciec był wykładowcą zarządzania w biznesie, nazwał swoją córkę na część ulubionej opery Pucciniego. Tosca Lee jest absolwentką Smith College w Massachusetts, studiowała też ekonomię w Oxfordzie. Zdobyła też tytuł pierwszej wicemiss Stanów Zjednoczonych. W swoich powieściach kreuje wielowymiarowe postacie, oparte na archetypach biblijnych. Głównym tematem jej twórczości jest walka dobra ze złem.

Podobnie jak inne pozycje z serii „Na osi czasu” również „Judasz” opowiada do wydarzeniach nowotestamentalnych, z perspektywy jej bohaterów. Tym razem, na warsztat wzięto jednego z najbardziej znanych antybohaterów wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat – zdrajcę Judasza. Archetypiczny, zakorzeniony w świadomości chrześcijan, występujący w powiedzeniach kojarzący się bez wątpienia negatywnie Judasz Iskariota zostaje przedstawiony w zupełnie innym świetle. Lektura książki uświadamia czytelnikowi, że ta historia jest o wiele bardziej złożona niż by się mogło wydawać, że na decyzję o zdradzie Jezusa mogły mieć wpływ całkowicie pomięte w Ewangeliach wydarzenia i wątki. „Judasz” nie jest absolutnie próbą usprawiedliwienia męża z Kariotu, ani też jego negatywną oceną. Ta książka to raczej pokazanie pozornie znanej historii z zupełnie nowej, innej perspektywy.


Autor: Hubert Szczypek
Zdjęcie: wikipedia.org