Rekonstrukcja historycznej kamienicy na Przedmieściu Oławskim w ramach rozbudowy Nowej Papierni. Do wykorzystania dla mieszkańców będzie 15 apartamentów.

Zabytkowa kamienica Pod Pelikanem przy ul. Kościuszki zostanie zrekonstruowana. Stanie się odzwierciedleniem przeszłości i nawiązaniem do charakteru nowego osiedla. Obecnie realizowane są prace konstrukcyjne. Gotowy jest strop nad parterem i stawiane są ściany kolejnej kondygnacji. Po odbudowie budynek stanie się częścią osiedla Nowa Papiernia. Kamienica Pod Pelikanem ma być wizytówką osiedla widoczną od strony ul. Kościuszki. To bowiem przez jej bramę mieszkańcy będą wjeżdżali na teren drugiego etapu Nowej Papierni.

Coś nowego, coś starego

Kamienica będzie wyższa niż pierwowzór, ale utrzymana w bardzo zbliżonym stylu do poprzedniego. Architekci z pracowni AP Szczepaniak zachowali oryginalny układ okien na poszczególnych kondygnacjach, tak, aby spełnić wymogi konserwatora zabytków. Odtworzyli także gzymsy i opaski wokół okien.

– Nowa kamienica Pod Pelikanem będzie kameralna, prosta i elegancka, na wzór jej poprzedniczki. Staramy się jak najwierniej odwzorować historyczne elementy i jednocześnie wpisać ją w charakter całego osiedla – mówi Ewa Skibińska, marketing manager Nowa Papiernia.

W sześciokondygnacyjnym budynku znajdzie się 15 małych apartamentów, całość będzie mieć pięć pięter. Na parterze znajdą się dwa lokale usługowe. Na piętrach dostępne będą apartamenty o powierzchni od 33 do 38 mkw. Będą to mieszkania jednopokojowe z aneksem kuchennym.

Przeszłość i przyszłość

Projekt kamienicy czynszowej Pod Pelikanem powstał w 1861 roku. W ciągu następnych lat XIX i XX wieku budynek kilkakrotnie przechodził przebudowy. Następnie w 1937 roku wyremontowano go i przekształcono, pozbawiając detalu architektonicznego i dekoracji. Z upływem lat dom był w coraz gorszym stanie technicznym, co oznaczało wykwaterowanie mieszkańców w 2000 roku, wykreślenie kamienicy z ewidencji zabytków i rozbiórkę budynku, która rozpoczęła się w 2012 roku. Teraz jednak kamienica zostanie zrekonstruowana. Stanie się częścią osiedla Nowa Papiernia. Na tym osiedlu powstało jak dotąd 129 loftów i apartamentów. Kolejne (156) w dwóch wykańczanych nowoczesnych budynkach mają być gotowe w pierwszym kwartale 2019 roku. Ceny mieszkań zaczynają się od 343 tys. zł.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Nowa Papiernia