Wybory na prezydenta Wrocławia już 21 października. O ten urząd ubiegać się będzie aż dziesięciu kandydatów. Kim są i jakie komitety wyborcze reprezentują?

Sześciu mężczyzn i cztery kobiety znajdzie się na karcie do głosowania. Najmłodszy z kandydatów ma 29 lat, a najstarszy 61. Dziewięciu to mieszkańcy Wrocławia, a jeden – podwrocławskich Pisarzowic.

Jarosław Bogusławski – KWW Jarka Bogusławskiego

Jarosław Bogusławski ma 50 lat i mieszka w Pisarzowicach. Znany jest z udziału w manifestacjach organizowanych przez narodowców. Protestował także przeciwko budowie niemieckiego zakładu naprawy silników samolotowych pod Środą Śląską. W wyborach na prezydenta Wrocławia startował już cztery lata temu.


Zbigniew Jarząbek – KWW Kukiz’15

Zbigniew Jarząbek to najstarszy z kandydatów na urząd prezydenta Wrocławia. Był kiedyś członkiem Unii Polityki Realnej, a także sygnatariuszem Kongresu Nowej Prawicy. W 2015 roku kandydował na senatora.


Marta Lempart – KWW Wrocław dla Wszystkich

Marta Lempart ma 39 lat. Jest znaną wrocławską aktywistką oraz liderką Obywatelskiego Strajku Kobiet.


Mieczysław Maj – KW Wolni i Solidarni

Mieczysław Maj jest najmłodszym kandydatem w tegorocznych wyborach na prezydenta Wrocławia. Maj jest magistrem ekonomii, specjalizacja – ekonomia menadżerska. Studiował na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.


Jerzy Michalak – KWW Bezpartyjny Ruch Obywatelski Jerzego Michalaka

Jerzy Michalak ma 44 lata. Jest członkiem zarządu województwa. Przez 4 lata od 2010 był radnym miejskim Wrocławia. W 2014 roku piastował urząd wicemarszałka województwa dolnośląskiego. Od grudnia 2014 radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Katarzyna Obara-Kowalska – KW Bezpartyjny Wrocław

Katarzyna Obara-Kowalska ma 40 lat. Kandydatka jest radną miejską od dwóch kadencji. Ma doświadczenie w pracy w mediach – była prezenterką telewizyjną.


Mirosława Stachowiak-Różecka –  KW Prawo i Sprawiedliwość

Mirosława Stachowiak-Różecka ma 45 lat. Po raz pierwszy została posłem w 2015 roku. Pracuje w trzech sejmowych komisjach. Zasiadała również we wrocławskiej radzie miejskiej. Na stanowisko prezydenta Wrocławia kandydowała już cztery lata temu, ale przegrała w drugiej turze z Rafałem Dutkiewiczem.


Jacek Sutryk – Koalicja Obywatelska (koalicja Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej)

Jacek Sutryk ma 40 lat. Obecnie sprawuje urząd dyrektora Departamentu Spraw Społecznych. Wcześniej przez cztery lata był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.


Małgorzata Tracz – KW Partia Zieloni

Małgorzata Tracz ma 32 lata. Kandydatka znana jest z swoich proekologicznych działań i walki o środowisko. Należy do Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet oraz jest członkiem Rady Programowej Kongresu Kobiet. Od maja 2015 roku jest współprzewodniczącą Partii Zieloni.


Artur Zborowski – KW Jesteśmy Stąd

Artur Zborowski ma 44 lata. Jest nauczycielem w szkole podstawowej oraz w liceum, gdzie uczy filozofii i etyki.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch, Facebook kandydatów, archiwum prywatne