W najbliższą sobotę odbędzie się bieg, który będzie prawdziwą frajdą dla wszystkich miłośników psów. To Dogtrekking Karkonoski – wydarzenie o charakterze biegu na orientację, położone w niezwykle malowniczych Karkonoszach. Do wzięcia udziału w zawodach wystarczą tylko chęci oraz najlepszy przyjaciel u boku – pies.

To będzie druga edycja wydarzenia organizowanego przez Karkonoski Klub Owczarka Niemieckiego. Tegoroczne trasy poprowadzone są przez lasy, łąki i pagórki Rudaw Janowickich (niedaleko Jeleniej Góry), położonych na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Tegoroczny Dogtrekking przewidziany jest dla 150 uczestników. Udział można wziąć w jednej z dwóch kategorii:

  • Indywidualnej: do wyboru są dwa dystanse – 15 kilometrów (EASY) lub 30 kilometrów (HARD). Udział w etapie mogą wziąć udział jedynie osoby, które ukończyły 18 lat, lub te które skończyły lat 16, lecz posiadają pisemną zgodę rodziców.
  • Drużynowy: w tym przypadku dystans jest tylko jeden, czyli 15 kilometrów (EASY). Drużyna liczyć musi przynajmniej dwie osoby + psa. W tej kategorii nie ma limitu wieku, jednak przynajmniej jeden członek ekipy musi być pełnoletni.

Także czworonogi muszą spełniać określone warunki, by wziąć udział w biegu. Przede wszystkim muszą mieć ukończone 12 miesięcy i posiadać potwierdzenie szczepienia przeciwko wściekliźnie. W zawodach nie mogą uczestniczyć suki w trakcie cieczki, w ciąży lub do 6 tygodni po porodzie. Właściciele psów muszą też założyć im specjalne szelki lub obrożę. Przez cały czas trwania biegu, psy muszą być prowadzone na smyczy.

W wydarzeniu można wziąć udział z większą liczbą psów. Należy pamiętać, aby na trasę wziąć ze sobą odpowiednią ilość wody – zarówno dla siebie, jak i dla czworonogów. Organizatorzy doradzają również posiadanie przy sobie obuwia ochronnego dla psa, na wypadek zranienia łapki.

Udział w zawodach jest bezpłatny. Początek wydarzenia zaplanowany jest na godzinę 9 – wtedy będzie miała miejsce odprawa weterynaryjna. O godzinie 10 bieg rozpoczną uczestnicy kategorii HARD, natomiast godzinę później bieg zaczną obie grupy EASY.

Dla uczestników przewidziany jest poczęstunek. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe, a wśród pozostałych uczestników zostaną rozlosowane dodatkowe upominki.

Więcej informacji oraz regulamin na stronie http://www.kkon-jg.pl/.


Autor: Przemysław Kegel
Zdjęcie: e-karkonosze.eu