Ateny, miejsce narodzin demokracji. Kiedy słyszymy o tym mieście od razu przychodzą nam do głowy skojarzenia związane z filozofami takimi jak Sokrates bądź Arystoteles lub ze starożytnością i jej pozostałościami. Tak naprawdę Ateny to miasto pełne kontrastów.

Spacerując po mieście spotkamy ślady czasów antycznych i bizantyjskich przeplatane jednak blokami, które wyglądają jakby miały się zawalić. Olbrzymia metropolia zamieszkana… przez ludzi rożnej narodowości charakteryzuje się chaosem, brakiem ładu architektonicznego i hałasem. Z jednej strony, w centrum znajduje się starożytna dzielnica zwana Plaką, która cechuje się typowo greckimi białymi, małymi domkami z niebieskimi oknami, które znamy z filmów i zdjęć. Z drugiej ciągną się kilometry brudnych, gęsto zabudowanych dzielnic. Zagłębiając się w mniej turystyczne części miasta, możemy dostrzec jak duży wpływ mają kryzys oraz przybycie imigrantów. Bezdomnych ludzi lub żebraków spotykamy przed każdym sklepem, przy każdym skrzyżowaniu i w każdym przejściu podziemnym. Chodząc chodnikiem wzdłuż ulic nie trudno zauważyć, że pustostany a także partery oraz piwnice bloków są zamieszkiwane przez imigrantów. Stojąc samochodem na czerwonym świetle niemal zawsze można spotkać ludzi, którzy będą chcieli ci coś przydać lub umyć ci szyby, ponieważ to jest jedyny sposób dla nich na zarobienie pieniędzy na przeżycie.

Na zwiedzenie wszystkich najważniejszych atrakcji wystarczą 3-4 dni, resztę można przeznaczyć na kąpiele w morzu. Najlepszym sposobem na przemieszczanie się jest metro, które turyści nazywają „darmowym muzeum archeologicznym”. Wiele znalezisk zostało wystawionych w tunelach i przejściach pobliskich stacji metra. Kiedy wysiądziemy na stacji Akropolis, większość atrakcji jest w zasięgu 3 km. Poza samym Akropolem, który jest widoczny z każdego miejsca w Atenach, możemy dostrzec teatr Dionizosa usytuowany na jego zboczu, w którym do dzisiaj odbywają się koncerty. Zaraz obok, za największy zabytek uważana jest ateńska Agora ze świątynia Hefajstosa, gdzie filozofowie przeprowadzali swoje debaty. Oprócz Akropolu i Agory, ważne jest by odwiedzić stadion Panatenajski zbudowany w pełni z marmuru, na którym odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 r. W centrum znajduje się również Plac Syntagma, czyli Plac Konstytucji, przy którym stoi stary pałac Królewski (dziś to siedziba greckiego Parlamentu). Idealnym zakończeniem zwiedzania jest wizyta w nowym Muzeum Akropolu, największym muzeum archeologicznym w Grecji, w którym znajdziemy eksponaty z całej antycznej historii Grecji. Ateny, miasto kontrastów. Miejsce w którym starożytność spotyka się z nowoczesnością. Kiedyś kolebka cywilizacji, dziś metropolia fascynująca swoją wielokulturowością.

 


Autor: Klaudia Keil