Wybierając się na wakacje, zamiast dużych i popularnych miejscowości, warto wybrać mniejszą – ale równie urokliwą. Tak jest w przypadku Łagowa – wsi położonej w województwie lubuskim. Kto był choć raz, zawsze chętnie tutaj wraca. Dlaczego?

Łagów położony jest nad dwoma jeziorami: Trześniowskim i Łagowskim. Malowniczy krajobraz i specyficzny klimat miejscowości z roku na rok przyciągają coraz więcej osób, które marzą o błogim wypoczynku. Do swojej dyspozycji mają rowery wodne i kajaki, które w upalne dni rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Nic dziwnego – na środku jeziora jesteśmy przecież tylko my, natura i… inni urlopowicze. Zawsze można jednak podpłynąć do najbliższego wolnego pomostu, albo wypłynąć jeszcze dalej, gdzie będziemy mogli rozkoszować się ciszą.

Jeżeli nie w głowie nam wodne zabawy, można wybrać się na spacer do lasu. Łagów leży na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego, a to oznacza, że zielone tereny są jeszcze piękniejsze. Ponadto taka wycieczka wpłynie dobrze na nasz organizm, ponieważ w lesie panuje tzw. fitoklimat, odznaczający się właściwą wilgotnością i jonizacją powietrza. Warto dodać, że w 1974 roku miejscowość została uznana za potencjalny ośrodek uzdrowiskowy.

A dla tych, którzy nastawieni są na więcej wrażeń – polecam Zamek Joannitów, którego budowę rozpoczęto już w 1350 roku. Nad zamkiem wnosi się wieża, którą widać nawet z kilku kilometrów. Jest to dobry punkt obserwacyjny, z którego podziwiać możemy całą miejscowość, jeziora i lasy. Wewnątrz zamku zachowała się sala z gotyckim sklepieniem i sala rycerska. Istnieje możliwość nocnego zwiedzania całego zamku wraz z przewodnikiem.

Ponadto w środku można się przespać i dobrze zjeść, ponieważ znajduje się tam hotel i piękna restauracja.

Oprócz zamku, można podziwiać inne historyczne budowle. Przejeżdżając przez Łagów nie sposób nie zauważyć dwóch bram: Bramy Marchijskiej i Bramy Polskiej. Ta pierwsza pochodzi z XVI-XVIII wieku, a druga z XV wieku.

Łagów stał się miejscem kilku imprez. To tutaj odbywa się najstarszy polski festiwal filmowy (od 1969) – Lubuskie Lato Filmowe. Co roku do miejscowości przyjeżdżają aktorzy, krytycy filmowi i reżyserzy filmów, aby uczestniczyć w seminariach i dyskusjach z publicznością. Wszystko dzieje się w amfiteatrze, a główną nagrodą festiwalu jest Złote Grono.

Jest też coś dla fanów motoryzacji – Rock Blues i Motocykle. To zlot motocyklowy, który ma miejsce co roku w pierwszy weekend lipca. Jeżeli nie lubicie hałasu i tłumów ludzi – lepiej nie odwiedzajcie Łagowa, podczas tego wydarzenia. Oprócz tego, w miejscowości odbywa się także konkurs tańca – Flamenco na Zamku i zlot fiatów 126p, który występuje pod nazwą „Maluchowa Majówka”.

W Łagowie można też dobrze zjeść. W smażalni ryb zjemy naprawdę pysznie przyrządzone dania. Najbardziej polecam miętusa, który (jak krążą pogłoski) nigdzie indziej nie smakuje tak dobrze.

Dla fanów fast foodów także się coś znajdzie. „Bingo” ma w swojej ofercie bardzo dobre tortille i hamburgery, a dosłownie krok dalej – na deser – dostaniemy najlepsze gofry w Łagowie. Jednak po rurkę z kremem i kręcone lody, polecam przejść na drugą stronę ulicy.

Wybierając się na wakacje, warto czasami zmienić zatłoczoną plażę, na pełną uroku, mniejszą miejscowość. Wrócimy nie tylko bardziej wypoczęci, ale i bardziej zadowoleni. Nie trzeba przecież przemierzać tysiąca kilometrów, aby podziwiać piękne widoki i popływać w przejrzystej wodzie – to wszystko mamy u siebie.


Autor | Kinga Sala