Dwie bitwy, a dodatkowo sprzęt i stroje, którymi posługiwały się formacje wojskowe w XX wieku. A to wszystko już na REKON 2018.

Rekon 2018 już 9 czerwca (sobota), a organizatorom kilka dni przed wydarzeniem udało się rozszerzyć program! Odbędzie się rekonstrukcja nie jednej, ale dwóch bitew – oprócz zaplanowanego już wcześniej na 16.00 Budziszyńskiego kotła, o 14.00 przyjdzie czas na bitwę o nazwie Żołnierze Wyklęci.

– Co roku podczas REKONU odtwarzane bitwy cieszą się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających imprezę, dlatego dzięki znacznemu zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych uda nam się zrealizować jeszcze jeden pokaz – mówi Cezary Szarugiewicz, organizator REKONU 2018. – Nieco wcześniej od zaplanowanego już „Budziszyńskiego kotła” na terenie imprezy dojdzie do innej, równie dramatycznej potyczki. Tym razem Żołnierze Podziemia Niepodległościowego spotkają się w boju z jednostkami komunistycznego wojska.

Rekon 2018 umożliwi także podróż do XVII wieku, a mieszczanie z tamtego okresu pokażą, jak strzela się z broni czarnoprochowej. Wydarzenie to także pełnowymiarowe połączenie przeszłości i teraźniejszości. Dowodem na to będą dwa szpitale polowe – pierwszy z okresu II Wojny Światowej, drugi z teraźniejszości, a odwiedzający będą mogli dowiedzieć się jak leczy się rannych żołnierzy. Od dwóch lat na Rekonie pojawiają się też Rzymianie przyodziani w zbroje z włóczniami w dłoniach.

Takie wydarzenie to dobra perspektywa dla spędzenia wolnego czasu. Interesujące pokazy, dynamiczne retrospekcje i ciekawa historia dla całych rodzin. Jedną z głównych atrakcji mogą okazać się również amerykańskie samochody, motocykl gąsienicowy czy przeróżne ciężarówki GAZ. Na całym terenie przy Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych spróbować będzie można prawdziwej żołnierskiej zupy grochowej gotowanej w kuchniach polowych.

Zaproszeniem na ten piknik zajmie się jeżdżący po mieście zabytkowy Mercedes 911. Zobaczycie go 7 czerwca (czwartek) w okolicach Galerii Dominikańskiej i pl. Grunwaldzkiego i w obrębie ulic: Kazimierza Wielkiego, Pomorskiej, Obornickiej i Pełczyńskiej.
Start wydarzenia o godz. 10.00. Wstęp wolny.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdj: mat.pras.