Do pierwszego wyścigu jeszcze dwa miesiące, jednak kierowcy Formuły 1 nie marnują czasu. Zebraliśmy dla was, jak wyglądają ich przygotowania do sezonu. 

Wyścigi F1 wymagają nie tylko umiejętności szybkiej jazdy bolidem. Kierowcy muszą być w perfekcyjnej kondycji fizycznej, żeby wytrzymać cały weekend w upałach na torze w Bahrajnie czy w ogromnej wilgotności podczas Grand Prix Singapuru. Okres przedsezonowy stanowi dla nich bazę na cały rok. Cała stawka wykonuje przeróżne ćwiczenia na siłowni i nie tylko, jednak niektórzy wybierają inne formy przygotowań.

Z czterech kółek na dwa

Bardzo popularna jest jazda na rowerze. Tę formę przygotowań upodobał sobie szczególnie Robert Kubica. Zwyczajem Polaka jest przejażdżka po torze przed weekendem wyścigowym. Kubica potrafi być „równie” szybki na rowerze jak i w bolidzie. Wybierał się nawet na treningi z jednym z najlepszych polskich kolarzy – Michałem Kwiatkowskim. Na dwa kółka, często przesiada się też zespołowy partner Kubicy – George Russell.

Odrobić pracę domową

Max Verstappen pod koniec ubiegłego sezonu otrzymał karę dwóch dni prac społecznych za popychanie Estebana Ocona w alei serwisowej po Grand Prix Brazylii. Jeden z tych dni, Holender odrobił, obserwując pracę sędziów podczas wyścigu Formuły E w Maroku. Verstappen jest jednym z najczęściej karanych kierowców w stawce, więc może wyciągnąć z tego spotkania korzystne dla siebie wnioski.

Cały czas w gazie

Są też tacy, którzy ani na moment nie potrafią się rozstać z wyścigami. Sebastian Vettel w dniach 19 i 20 stycznia weźmie udział w Race of Champions, a jego partnerem będzie Mick Schumacher, syn siedmiokrotnego mistrza świata – Michaela Schumachera. Podczas tej imprezy, fani będą mogli podziwiać również Lando Norrisa, Daniela Ricciardo, Nico Hulkenberga oraz Romana Grosjeana. Tymczasem Valtteri Bottas zadebiutuje za kierownicą Forda Fiesty WRC podczas Arctic Lapland Rally w Finlandii (24-26 stycznia).

Lewis Hamilton surfuje u wybrzeży Kalifornii, Lance Stroll jeździ na nartach, a Kimi Raikkonen spędza czas z rodziną. Każdy przygotowuje się do zbliżającego się sezonu na swój sposób. Wszyscy jednak, oczekują już na powrót do bolidów podczas lutowych testów.

 


Autor: Grzegorz Krawczyk
Zdjęcia: Instagram