„zawołaj mnie po imieniu /
a przyjdę /
duszo moja /
zawołaj mnie po imieniu /
nie pytaj /
czy imię moje jest imieniem /
przelotnego ptaka /
czy krzewu /
który w ziemię wrasta /
i barwi niebo /
kolorem krwi” [1]

– wyśpiewując te słowa Janusz Radek rozpoczął swój koncert w Częstochowie.  Odbył się on w ramach trasy promującej najnowszą płytę artysty zatytułowaną: „Kim ty jesteś dla mnie”. Swoją premierę miała 9 maja 2017 roku. Fani artysty usłyszą go we Wrocławiu 25 października.

 

Janusz Radek. Halina Poświatowska, Kim ty jesteś dla mnie

Album zawiera czternaście wyjątkowych kompozycji do wierszy Haliny Poświatowskiej. To nie była pierwsza styczność Janusza Radka z jej poezją, jednak ten materiał powstał specjalnie w ramach obchodów 50. rocznicy śmierci poetki.  Specjalnym gościem na koncercie w Częstochowie był nie kto inny jak brat Haliny Poświatowskiej – Zbigniew, który również zajmuje się oprowadzaniem zwiedzających po częstochowskim muzeum jej imienia.

Podczas koncertu wokalista zaprezentował kilka aranżacji, które wydają się być dość odważne ze względu na wykorzystanie elementów elektronicznego brzmienia i nowych technologii, takich jak looper (bawiąc się nim Radek, nagrywał przed publicznością tło pod wykonywanie następnej piosenki). Większość wierszy, które wybrał ma tematykę miłosną. Zatem całe wystąpienie miało charakter bardzo kameralny. Jedynym wyjątkiem był utwór „Ten kot”, do którego artysta podszedł z dużą dozą humoru. Każdy utwór jednak łączy wspólna cecha, którą jest doskonałe oddanie charakteru i klimatu wiersza, jego treści. Publiczności natomiast Radek nie zostawił jedynie zasłuchanej i oczarowanej, ale także z wielkim powodzeniem zachęcił do wspólnego śpiewania. Nie była to jednak taka prosta sprawa, bo biorąc pod uwagę niesamowicie wysokie tony jakie wyciąga ten artysta, ciężko było dorównać mu kroku.

Kolejne koncerty: 14.10 Poznań, 15.10 Toruń, 17.10 Kraków, 20.10 Szczecin i 25.10 Wrocław (Stary Klasztor, ul. Purykniego 1; bilety od 35 zł).

 


Autor: Oliwia Rybiałek

 

  • [1] (zawołaj mnie po imieniu…) Halina Poświatowska
  • Koncert odbył się 9 października 2017 roku w Filharmonii Częstochowskiej.
  • Na scenie Januszowi Radkowi towarzyszył akompaniując Adam Drzewiecki.