Rozpoczynamy nowy cykl – filmy, które powinien znać każdy. Z pewnością tak właśnie jest, ale jeśli nie, oto pozycje obowiązkowe na liście do obejrzenia. Na pierwszy ogień klasyki filmowe godne każdej minuty waszej uwagi. Sprawdźcie, czy wszystkie znacie!

Czym są w ogóle klasyki filmowe? Z całą pewnością są nimi te produkcje, które, chociaż z tytułu, są znane nawet kinowemu laikowi. Popularne kwestie, intrygująca fabuła, kultowe postacie. Niżej wymienione filmy powinny wydawać się oczywistością, więc po co nawet o nich wspominać? Mogą spoczywać na przykład na górze listy do obejrzenia, ale ciągle brakuje na to czasu, bo wciąż coś nowego pojawia się na szklanych ekranach. To też dobra okazja, aby je sobie odświeżyć, szczególnie, że każda z propozycji powstała jeszcze w ubiegłym wieku. Oto TOP 10 klasyków z gatunku tych, które raczej nie nadadzą się na luźną imprezę z przyjaciółmi.


10. Ojciec chrzestny (1972)

Zdobywca trzech Oscarów i pięciu Złotych Globów. Wielki duet – Marlon Brando i Al Pacino, czyli ojciec i syn w największym mafijnym filmie wszech czasów. Ojciec Chrzestny w reżyserii Francisa Forda Cappoli na podstawie powieści Mario Puzo. Nowy Jork, koniec II Wojny Światowej. Don Vito Corleone to patriarcha rodziny, wzór do naśladowania dla swoich synów. Wszystkich oprócz Michaela, który nie chce stać się częścią rodzinnego interesu. Jednak ich decyzje kłócą się z działaniem innych nowojorskich gangów, co prowadzi do zamachu na głowę klanu Corleone. W tej mafijnej wojnie kluczową rolę zaczyna odgrywać najmłodszy syn. Ale jak to mówią: zemsta to potrawa, która najlepiej smakuje na zimno.


9. Lista Schindlera (1993)

Amerykański rozmach w istotnej (także dla Polaków) opowieści o życiu, śmierci i człowieczeństwie. Kolejna pozycja doceniona przez Akademię aż siedmioma Oscarami, w tym za najlepsze zdjęcia dla Janusza Kamińskiego. Film oparty na faktach i książce Thomasa Keneally’ego o tym samym tytule, opowiada historię Oskara Schindlera. Ten niemiecki przedsiębiorca, będący świadkiem ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w krakowskim gettcie, uratował około tysiąca osób. Poruszana tematyka nie jest prosta, a widzem targają różne emocje. Szczególnie obserwując skrajnie różniące się sylwetki Oskara (Liam Neeson)Amon Goethego (Ralph Fiennes).


8. Leon zawodowiec (1994)

Historia o poszukiwaniu i nieutartych schematach. Wyjątkowe role Jeana Reno i Natalie Portman, które zasłużyły na miano kultowych. Kiedy płatny morderca o wyjątkowo łagodnym usposobieniu ratuje Matyldę, po tym jak jej rodzina została zabita. I tak zaczyna się relacja niewzruszonego mężczyzny z dwunastoletnią dziewczynką. Wspólne życie okazuje się nauką: dla niego emocji, dla niej zawodu „sprzątacza”. Dopełnieniem tego duetu jest niedoceniona rola Gary’ego Oldmana. Wielokrotnie nominowany do nagrody Cezara film Luca Bessona.


7. Zielona mila (1999)

Prozę Stephena Kinga niełatwo jest przenieść na ekran. I to jeszcze z sukcesem. Frankowi Darabontowi udało się to dwa razy. Zielona mila z Tomem Hanksem w roli głównej jest właśnie jednym z tych zwycięstw, o czym świadczyć mogą cztery oscarowe nominacje. Rok 1935. Obowiązkiem strażnika Paula Edgecombe’a w więziennym bloku śmierci jest prowadzenie przestępców na egzekucję. Do krzesła elektrycznego prowadzi długi korytarz wyłożony zielonym linoleum i stąd właśnie nazwa. W trakcie pracy poznaje czarnoskórego Johna Coffeya (Michael Clarke Duncan) skazanego za zamordowanie dwóch dziewczynek. Jednak usposobienie i wyjątkowe zdolności więźnia zupełnie nie świadczą o jego zdolności do popełnienia takiej zbrodni. Czasem bardziej boli, gdy człowiek zachowuje milczenie. Czy Edgecombe odezwie się, aby uratować Johna przed śmiercią?


6. Lot nad kukułczym gniazdem (1975)

Pierwowzorem do stworzenia tego filmu była powieść Kena Keseya z 1962 roku. Najpierw wystawiana na teatralnych deskach, została zekranizowana przez Milosa Formana. Historia o wolności z chyba najlepszą rolą Jacka Nicholsona. Wcielił się on w Randle’a Patricka McMurphy’ego – przestępcę, który chcąc uciec przed więzieniem, postanowił zasymulować chorobę psychiczną. Wszystko zmienia się, gdy trafia do zamkniętego ośrodka rządzonego przez bezwzględną siostrę Milgred Ratched (Louise Flecher). Pełen energii mężczyzna namawia swoich szpitalnych współtowarzyszy do buntu i ucieczki, gdy dowiaduje się, że jego pobyt tam ma trwać dłużej niż się spodziewał. Pogłębia to tylko konflikt między McMurphy’m i Ratched, których idealnie wykreowane aktorsko sylwetki stanowią kwintesencję tego filmu.


5. Milczenie owiec (1991)

Film w reżyserii Johnatana Demme nagrodzony pięcioma Oscarami, w tym za najlepsze role pierwszoplanowe dla Anthony’ego Hopkinsa i Jodie Foster. Historia stworzona na podstawie serii książek Thomasa Harrisa. W Stanach dochodzi do serii porwań i zabójstw kobiet. Śledztwo zostaje przekazane agentce FBI – Clarice Starling. Sprawę może jej pomóc rozwiązać tylko ktoś równie niezrównoważony jak poszukiwany psychopata. Kobieta udaje się na rozmowę z psychiatrą, a jednocześnie skazanym za morderstwa więźniem – Hannibalem Lecterem. Jest wyjątkowo spostrzegawczy i przenikliwy, przez co wyciąga z agentki Starling, w zamian za pomoc w znalezieniu sprawcy, jej najmroczniejsze sekrety… W 2005 roku Milczenie owiec zajęło 2. miejsce na najbardziej przerażający film wszech czasów w rankingu magazynu Giant.


4. Skazani na Shawshank (1994)

Druga genialna adaptacja Kinga w wykonaniu Franka Darabonta. Mimo siedmiu nominacji do Oscara, film nie odniósł w kinach wielkiego sukcesu. Stało się to dopiero później, gdy został rozpowszechniony na płytach czy kasetach. Teraz uważany za czołowy klasyk. Opowiada historię niesłusznie skazanego za podwójne morderstwo Andy’ego Dufresne’a (Tim Robbins). Pomoc Ellisa Boyda „Reda” Reddinga (Morgan Freeman) – prawdziwego przyjaciela w więziennych murach, pozwala mu wierzyć, że jest jeszcze nadzieja na odzyskanie wolności. Niestety, brutalna rzeczywistość pod rządami naczelnika Nortona sprawia, że zemsta również staje się pokusą.


3. Pulp Fiction (1994)

Kolejna oscarowa perełka, tym razem w reżyserii Quentina Tarantino. Pulp Fiction jest z pewnością jednym z tych filmów, które odcisnął swoje piętno w kulturze masowej. A to wszystko za sprawą płatnych morderców, żony gangstera, pary rabusiów i podupadłego boksera. Mieszanka gangsterskiego charakteru, dramatu i czarnego humoru uplasowała Pulp Fiction na wyżynie światowej kinematografii, choć kontrowersji nie brakowało. Wspaniałe trio – John Travolta, Samuel L. Jackson i Uma Thurman są już ikonami, a przedstawiane wydarzenia łączą się w spójną całość tworząc przełom w historii.


2. Fight Club (1999)

Kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy za pieniądze, których nie mamy żeby zaimponować ludziom, których nie lubimy – to jeden z najsłynniejszych cytatów z tego filmu. Wyreżyserowany przez Davida Finchera jest idealnym thrillerem psychologicznym. Przedstawia trzy główne sylwetki: pierwszą jest Narrator, Jack (Edward Norton) – typowy nieszczęśliwy człowiek sukcesu z chroniczną bezsennością, którą próbuje wyleczyć na terapii. Tam poznaje Marlę (Helena Bohnam Carter), cyniczną i obcesową, traktującą grupę wsparcia jako zabawę. Losy tej dwójki łączą się wraz z poznaniem Tylera Durdena (Brad Pitt), handlarza mydła. Wdaje się on w romans z Marlą i zakłada z Jackiem klub, w którym odbywają się walki na gołe pięści. Rodzi się między nimi dziwna relacja, która z czasem przybiera niepokojący kształt.


1. Seven (1997)

Kolejny film w reżyserii Davida Finchera w tym zestawieniu. Połączenie dramatu i thrilleru skupiające sto procent uwagi. Detektywi Somerset (Morgan Freeman) i Mills (Brad Pitt) pracują nad serią zagadkowych zabójstw. Okazuje się, że morderca likwiduje tylko tych, którzy w jego mniemaniu, dopuścili się któregoś z siedmiu grzechów głównych. Intrygująca zabawa w kotka i myszkę doprowadza do wielkiego finału. What’s in the box?


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube, Facebook