Prezydenci III Rzeczpospolitej pojawią się w czerwcu na debacie zorganizowanej w ramach Festiwalu Wolności. Wśród zaproszonych gości były prezydent Czech, Vaclav Klaus, ambasador USA w Polsce, Lee Feinstein oraz były premier, Kazimierz Marcinkiewicz. 

Festiwal Wolności, organizowany przez Urząd Miejski, potrwa dwa dni. Wtorek, 5 czerwca, będzie stał pod znakiem debat. Na debacie prezydenckiej pojawi się Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Zaproszono również Lecha Wałęsę oraz Vaclava Klausa, ale ich wizyty nie zostały jeszcze potwierdzone. Tematem rozmów ma być „Dziedzictwo wolnych wyborów 1989 roku w Polsce: jak wykorzystaliśmy naszą wolność?”. Zaproszeni goście zastanowią się również nad przyszłością Europy i świata. Do Wrocławia ma przyjechać również mer Lille, Martine Aubry, profesor Joseph Weiler z New York University Law School, premier Saksonii, Stanislaw Tillich, mer Lwowa, Andrij Sadowy oraz były wiceminister spraw zagranicznych RP, Paweł Kowal. Debaty odbędą się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej.

Na poniedziałek, 4 czerwca, zaplanowano Śniadanie Wolności Europy na Widelcu przyrządzone na Rynku przez Roberta Makłowicza, nadanie nazw Ronda 4 Czerwca i ulicy Zbigniewa Brzezińskiego. O godzinie 14:30, w Barbarze, rozpocznie się również panel dyskusyjny „Co Polska dała światu?”.


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcie: flickr.com