Seksualność bardzo długo pozostawała tematem tabu. Choć coraz częściej mówi się publicznie o edukacji seksualnej, tożsamości płciowej czy antykoncepcji, dla wielu wciąż jest to temat krępujący. Temat seksualności osób z niepełnosprawnościami wydaje się więc jeszcze trudniejszy i bardzo rzadko podejmuję się go w dyskusji publicznej.

Aby zwrócić uwagę na ten problem, głos zabiorą lekarze, terapeuci, naukowcy, rodzice osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych podczas konferencji na temat seksualności osób z niepełnosprawnościami. Odbędzie się ona w sobotę, 26 października 2019r. w Bibliotece Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Udział jest całkowicie bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

Osoby z chorobami rzadkimi – leczenie, rehabilitacja, edukacja. Seksualność osób z chorobami wrodzonymi i chorobami przewlekłymi prowadzącymi do niepełnosprawności, bo tak brzmi pełny tytuł konferencji, to już kolejne z cyklu spotkań poświęconych seksualności osób z niepełnosprawnościami.

Konferencja o seksualności osób z niepełnosprawnościami, logo, całus, kiss, pocałunek

Czy osoby z niepełnosprawnościami mogą chodzić na randki? Jak takie osoby postrzega społeczeństwo? Czym różni się seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie od seksualności osób pełnosprawnych? Jak wygląda rodzicielstwo z głębszą niepełnosprawnością intelektualną?

Na te i inne pytania odpowiedzą między innymi prof. dr n. med. Robert Śmigiel – Kierownik Katedry Pediatrii oraz Zakładu Propedeutyki Pediatrii i Chorób Rzadkich Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz dr hab. Remigiusz Kijak, profesor i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, który wykłada też na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Podczas konferencji o seksualności osób z niepełnosprawnością, oprócz prelekcji i dyskusji, przewidziane jest także wręczenie certyfikatów Wrocław bez barier. Wyróżnienie to rokrocznie odznacza inicjatywy, działania i przedsięwzięcia, które przyczyniły się lub przyczyniają do rozwoju sytemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Organizatorem spotkania jest Fundacja „Potrafię Pomóc” we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz dzieci rzadkimi chorobami genetycznymi i ich rodzin „Wspólnie” oraz Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków PFRON – Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Gminy Wrocław, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.


Autor: Karolina Stachera
Źródło: pexels.com/ELEVATE