Rozpoczynają się konsultacje dotyczące Promenady Krzyckiej. Każdy zainteresowany, w dniach 27 lutego – 31 marca, będzie mógł zgłosić swoją opinię na ten temat. Spotkanie konsultacyjne będzie miało miejsce 13 marca.

Promenada Krzycka to trasa pieszo-rowerowa. Wykonawcą jej ma być firma Dworniczak. Zanim jednak wszystko dojdzie do skutku, projektanci i urzędnicy chcą znać opinie mieszkańców na ten temat. Konsultacje obejmą koncepcję pieszo-rowerowej alei wzdłuż obwodnicy kolejowej. Liczy ona ok. 7,5 km i biegnie od ulicy Grabiszyńskiej, aż do Gazowej, łącząc z sobą osiedla: Grabiszyn-Grabiszynek, Gajowice, Borek, Krzyki-Partynice, Ołtaszyn, Wojszyce, Gaj i Tarnogaj. Trasa ta nawiązuje do historycznego traktu Hugo Richtera.

Idea trasy spacerowej pojawiła się już dawno temu. Pod koniec XIX w. Towarzystwo Upiększania Miasta podjęło wówczas pierwsze kroki do stworzenia traktu. Do wybuchu II Wojny Światowej powstała już znaczna część tras, wyposażonych w przyległe tereny i obiekty rekreacyjne – głównie polany, wzgórza widokowe, centra sportowe. Określano się je mianem Traktu Hugo Richtera (od nazwiska jednego z liderów Towarzystwa). Po wojnie jednak trudno było określić priorytety i pomysł odszedł w zapomnienie. Z czasem miejsce zostało zniszczone przez ciężki sprzęt i ingerencję człowieka, a także zarosło krzakami. Projektanci chcieliby teraz odnieść się z szacunkiem do pierwotnych założeń Traktu i spróbować kontynuować jego założenia.

Konsultacje rozpoczną się od udostępnienia formularza opinii, któremu towarzyszy prezentacja ukazująca główne założenia projektowe. Następnie 13 marca 2019 roku w godzinach 17.00–20.00 w Ośrodku Działań Artystycznych FIRLEJ (ul. Grabiszyńska 56) odbędzie się spotkanie konsultacyjne. W pierwszej części spotkania projektanci zaprezentują koncepcję, przygotowaną na podstawie zebranych opinii. Następnie każdy uczestnik będzie miał okazję odnieść się do propozycji projektowej. Każdy z uczestników będzie musiał dokonać wyboru części, do której chce zgłosić swoją opinię. Spotkanie otwarte jest dla wszystkich, nie obowiązują żadne zgłoszenia.

Formularz można wypełnić na stronie: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/promenda-krzycka-ankieta do 31 marca 2019 roku.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: mat. prasowe