Internet to potężne narzędzie do mobilizacji setek tysięcy osób. Anonymous, petycje do władz i organizacji czy popularne w ostatnich miesiącach wydarzenia na Facebooku — każdy z tych przykładów pokazuje jak sieć może zjednoczyć we wspólnej sprawie. Kilka dni temu na portalu Marka Zuckerberga pojawiło się jednak wydarzenie, które przyciągnęło kosmiczną liczbę zainteresowanych.

Kosmiczną, ponieważ w chwili gdy piszę ten artykuł wydarzenie Storm Area 51, They Can’t Stop All of Us ma aż 1 538 829 osób, które zaznaczyły opcję Wezmę udział oraz
1 200 059 zainteresowanych. Żaden Sylwester z Andrzejem Dudą nie może równać się z tak popularnym tematem jak legendarna Strefa 51. W przeciwieństwie do polskiego przykładu shitpostingu, wydarzenie utworzone przez strony Shitposting cause im in shambles, Smyleekun oraz The Hidden Sound  gromadzi użytkowników z całego świata i może mieć swoje skutki (i to poważne) poza siecią.

Czym jest tajemniczy obszar?

Strefa 51 to amerykańska baza wojskowa znajdująca się w Nevadzie na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Działa od 1955 roku jednak rząd USA dopiero w 2001 roku oficjalnie potwierdził jej istnienie. Specjalna placówka wojskowa jest pilnie strzeżona przez żołnierzy, którzy skutecznie powstrzymują ludność cywilną od wdarcia się na teren zamknięty. Przekroczenie wyznaczonej granicy zakończy się najpewniej wysokim mandatem (nawet tysiąc dolarów) bądź nawet aresztowaniem przez lokalnego szeryfa i pozbawieniem wolności do 6 miesięcy. Kary nie odstraszają jednak śmiałków, którzy próbują przedostać się do zamkniętej strefy.

 

Tajemnica Strefy 51

Sam fakt bycia ośrodkiem militarnym nie stanowi o wyjątkowości Strefy 51. Miejsce to od wielu lat jest źródłem teorii spiskowych na temat pozaziemskich form życia, niezidentyfikowanych obiektów latających, czyli kosmitów.

W nocy 2 lipca 1947 roku w Roswell na niebie widziane tajemniczy obiekt latający przypominający kształtem dwa obrócone połączone talerze. Lokalne małżeństwo, państwo Wilmot, zeznało, że tamtego wieczoru na niebie widzieli szybko poruszający się pojazd latający.

Sześć dni później inny mieszkaniec miejscowości w stanie Nowy Meksyk zgłosił odnalezienie szczątków tajemniczej maszyny na swojej posesji. Wrak został przetransportowany do Roswell skąd następnie, według teorii spiskowych, przewieziono go do Strefy 51 w Nevadzie.

51

Sprawa z Roswell została zatuszowana; w mediach podawano informację jakoby statek miał być w rzeczywistości meteorologicznym balonem sondażowym, a dziennikarze, którzy próbowali skontaktować się w tej sprawie z Williamem Blanchardem, który odnalazł szczątki statku, otrzymali informację, że ten wyjechał na wakacje. W podejrzanych okolicznościach zniknął także dowódca Bazy Lotnictwa w Roswell, Payne Jennings — po wydarzeniach z Nowego Meksyku został uznany za zaginionego kiedy samolot, którym leciał zniknął w Trójkącie Bermudzkim.

Historia wraku z Roswell według której był on statkiem kosmicznym, a na jego pokładzie znaleziono obcych, którzy badani są w Strefie 51, to jedna z najsłynniejszych teorii spiskowych. Sprawa nie cichnie od lat 50. ubiegłego wieku, a za sprawą kilku osób może rozgorzeć na nowo.

51

Storm Area 51

Szturm na Strefę 51 brzmi jak absurdalny żart jednak wśród zainteresowanych z pewnością znajdą się osoby, które 20 września spróbują wedrzeć się na teren bazy wojskowej. Może będzie to sto, może tysiąc, dziesięć tysięcy lub zaledwie jedna czy dwie osoby. Wśród półtoramilionowej grupy, która zdeklarowała się na Facebooku znajdzie się śmiałek, który odważy się przekroczyć granicę.

Skala wydarzenia zmusiła Amerykańskie Siły Powietrzne do zajęcia oficjalnego stanowiska — na temat akcji wypowiedziała się w The Washington Post rzeczniczka Laura McAndrews:

„[Strefa 51] jest otwartym obiektem szkoleniowym Amerykańskich Sił Powietrznych i stanowczo odradzamy każdemu jakiekolwiek próby wejścia na teren gdzie trenowane są siły zbrojne. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych są zawsze gotowe do obrony Ameryki oraz jej własności.”

Akcja utworzona przez trzy strony to jeden z najgorętszych tematów ostatnich dni. W sieci znaleźć można mnóstwo memów dotyczących Strefy 51. Dla jednych to kolejny temat na śmieszne obrazki, dla innych z kolei to szansa, aby spróbować odkryć tajemnicę bazy w Nevadzie. Jak dalej potoczy się ta historia? Ile osób spróbuje nielegalnie wedrzeć się by spróbować poznać prawdę — czy UFO istnieje, a amerykański rząd ukrywa to przed nami?


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcia: pixabay.com, youtube.com, stormarea51.us, instagram.com, Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:RoswellDailyRecordJuly8,1947.jpg)