Książę i księżna Sussex – tak od soboty 19 maja tytułują się książę Harry i jego małżonka Megan Markle. Ich ślub był kolejnym wielkim wydarzeniem nie tylko w Anglii, ale również na całym świecie. Transmisję z ceremonii oglądało bowiem 3 miliardy widzów.

33-letni książę Harry oraz 36-letnia amerykańska aktorka Megan Markle powiedzieli sobie sakramentalne „tak” w sobotę 19 maja 2018. Para zaręczyła się w listopadzie zeszłego roku. Ceremonia zaślubin miała miejsce w kaplicy Świętego Jerzego na terenie królewskiej posiadłości z Windsorze. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12 czasu londyńskiego, natomiast wszyscy goście mieli obowiązek zgromadzić się do 11:15. Następnie do Windsoru przybył książę Harry w towarzystwie swojego drużby księcia Williama. Pięć minut przed uroczystością pojawiła się (spóźniona) królowa. Na końcu oczywiście dotarła sama panna młoda, która w towarzystwie 10 małych druhenek i paziów, między innymi księżniczki Charlotte i księcia George’a, weszła do kaplicy.

Ślub Harry’ego i Megan był niezwykłym wydarzeniem. Łączył bowiem tradycję brytyjską i amerykańską, a także pchnął rodzinę królewską w nową erę. Wynika to z faktu, że Megan Markle była rozwódką. Jeszcze do niedawna mężczyźni z rodziny królewskiej, by poślubić taką kobietę, musieli zrzekać się prawa do tronu. Kolejnym nietypowym elementem ceremonii była droga do ołtarza, którą panna młoda odbyła w towarzystwie księcia Karola, ponieważ jej ojciec nie zjawił się z powodu problemów zdrowotnych. Akcentami amerykańskimi podczas uroczystości było między innymi niezwykle ekspresyjne kazanie wygłoszone przez biskupa amerykańskiego Kościoła Episkopalnego Michaela Curry’ego. Mówił w nim o sile miłości i przywołał  postać Martina Lutera Kinga. Następnym nietypowym elementem była obecność chóru gospel, który wykonał w trakcie uroczystości utwór „Stand by me”. Przysięgę młodej pary przyjął natomiast anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Megan Markle na ślubie pojawiła się w minimalistycznej sukni z dekoltem w łódkę projektu francuskiego domu mody Givenchy, którego pierwszą kobietą jako dyrektor kreatywną jest obecnie brytyjka Clare Waight Keller. W sukni postawiono na prostotę i elegancję, natomiast elementem ozdobnym był bez wątpienia pięciometrowy tiulowy welon z wyszytymi 53 kwiatami. Reprezentowały one wszystkie kraje Wspólnoty Narodów. Całość kreacji dopełniała diamentowa tiara królowej Marii, babci Elżbiety II. Jeśli chodzi o wygląd księcia Harry’ego to zaskoczył on… brodą. Panuje bowiem zasada, że mężczyźni zakładając mundur muszą się ogolić. Pan młody za pozwoleniem królowej tę zasadę złamał.

Na uroczystości obecnych było wiele gości. Nie zaproszono żadnych polityków, natomiast przyszli reprezentanci kina, muzyki i show biznesu. Oczywiście honorowym gościem była matka Megan, Doria Ragland. Jako jedna z pierwszych przybyła Oprah Winfrey, pojawili się także państwo Clooney, David i Victoria Bekham, której sukienka została skrytykowana, ponieważ była za ciemna na tę uroczystość oraz Elton John z małżonkiem.

Po ceremonii zaślubin państwo młodzi udali się na prywatne przyjęcie, na którym obecnych było 200 gości. Na tę wieczorną uroczystość Megan Markle założyła niezwykłą białą suknię bez rękawów projektu Stelli McCartney. Natomiast na palcu nowo ogłoszonej księżnej Sussex widać było wielki szmaragdowy pierścionek, który należał wcześniej do matki księcia Harry’ego Diany.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcia: instagram, skan z youtube