Kolejny filmowy sukces Polaków. Tym razem doceniona została Krystyna Janda na Sundance Film Festival za rolę w Słodki koniec dnia Jacka Borcucha.

Początek roku to zawsze najgorętszy czas dla kina, bowiem trwa okres festiwali i gali. Ogłoszono już zwycięzców festiwalu Sundance. Jest to największy coroczny festiwal filmów niezależnych w USA, odbywający się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku. W tym roku główna nagroda trafiła do filmu Clemency w reżyserii Chinonye Chukwu. Jednak dla nas – Polaków to nie jest najważniejsza wiadomość. Istotniejsze jest to, że specjalna nagroda aktorska trafiła do Krystyny Jandy za rolę Marii w filmie Słodki koniec dnia, w reżyserii Jacka Borcucha.

Akcja filmu rozgrywa się w Toskanii. Maria to polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje. Film opowiada przede wszystkim o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach, a także lęku przed nieznanym. Scenariusz napisał Jacek Borcuch wraz ze Szczepanem Twardochem. Krystynie Jandzie na ekranie partnerują m.in. Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Instagram