Zbliża się koniec roku, a wraz z nim czas podsumowań i postanowień. Zanim jednak powitamy Nowy Rok w Krainie Literatury i zrobimy w biblioteczkach miejsce na nowe tomy, przypomnijmy sobie książkowe premiery, na które czekaliśmy w 2017.


źródło: http://www.insignis.pl/

Kochaj – Regina Brett

50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół.

Najnowsza, niezwykle osobista książka Reginy Brett, autorki bestsellerów takich, jak „Bóg nigdy nie mruga”, „Jesteś cudem” czy „Twój dziennik”. Poradnik zawierający
50 felietonów, 50 życiowych historii – o  miłości, o uczuciach, o wewnętrznej walce, jaką czasem trzeba ze sobą stoczyć, by stać się lepszym człowiekiem.


źródło: http://www.soniadraga.pl/

Początek – Dan Brown

Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy?

Autor bestsellerów takich, jak „Kod da Vinci”, „Anioły i demony”, „Zaginiony symbol” czy „Inferno” powraca z nową książką. Wraz z nią powraca także Robert Langdon. Profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalista w dziedzinie symboli i ikonologii religijnej tym razem będzie musiał zmierzyć się z odkryciem jednego ze swoich pierwszych studentów i odpowiedzią na dwa fundamentalne pytania o ludzką egzystencję.


źródło: http://www.wsqn.pl/

Zawisza Czarny – Jakub Ćwiek

Obrazoburcza powieść o polskim patriocie… z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Tak, Zawisza to afrykański chłopiec wychowany przez misjonarza – emerytowanego żołnierza i mistrza sztuk walki. Opiekun zaszczepił w nim polskie wartości, ducha patriotyzmu i miłość do nadwiślańskiego kraju. Gdy jako dorosły mężczyzna przyjeżdża do Polski, by krzewić patriotyzm i prawdziwą polskość, zostaje wmieszany w aferę. Tak zwani polscy patrioci, młodzi ambitni z Mordoru, uczestnicy rowerowej masy krytycznej, członkowie ONR-u i kibice Legii – kto za tym wszystkim stoi?

 


źródło: https://www.gwfoksal.pl/

Czasami kłamię – Alice Feeney

Trzy rzeczy, które powinniście wiedzieć o Amber Reynolds: pierwsza – jej mąż już jej nie kocha; druga – Amber zapadła w śpiączkę po wypadku samochodowym; i trzecia – Amber czasami kłamie.

To ostatnie właśnie komplikuje sprawę.

Podczas gdy jej ciało jest nieruchome, umysł próbuje odtworzyć to, co się wydarzyło. Ślady na jej ciele sugerują, że ktoś chciał, aby doszło do wypadku. Pytanie, kto? Mąż, który jest główny podejrzanym? Ktoś z przeszłości Amber, o kim zapomniała? A może zupełnie ktoś inny? Pamiętajcie, Amber czasami kłamie.

 


źródło: http://www.mag.com.pl/

Mitologia nordycka – Neil Gaiman

Autor „Gwiezdnego pyłu”, „Amerykańskich bogów” i „Koraliny” tym razem w roli bajarza, opowiadającego znane nam historie w zupełnie inny niż dotąd sposób. Historie o nordyckich bogach, niezwykłych przygodach – od zarania dziejów aż po Ragnarök. Historie, z których wyrosła i z których do dziś czerpie nasza tradycja literacka. Teraz odżywają, opowiedziane na nowo – lekkim i błyskotliwym stylem – pozbawione ciężaru pokrywającego je kurzu.


źródło: http://www.insignis.pl/

Tekst – Dmitry Glukhovsky

Opowieść ze smartfonem w tle.

Rosyjski pisarz, dziennikarz i felietonista po raz pierwszy w powieści realistycznej. Znany z postapokaliptycznej trylogii „Metro”, a także bestsellerowych powieści takich jak „Futu.re” i „Czas zmierzchu” prezentuje nam opowieść na styku thrillera, kryminału, noir i dramatu. Opowieść o starciu pokoleń, niemożliwej miłości i niesprawiedliwej karze, której akcja rozgrywa się we współczesnej Moskwie i na jej przedmieściach.


źródło: https://bukowylas.pl/

Żółwie aż do końca – John Green

Siódma powieść autorstwa Johna Greena mówi o 16-letniej Azie, która nieoczekiwanie dla samej siebie rozpoczyna śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia miliardera Russella Picketta. Co ją do tego skłania? Sto tysięcy dolarów nagrody i najlepsza przyjaciółka Daisy, która bardzo chce rozwiązać tę zagadkę. Aza stara się – być dobrą przyjaciółką, dobrą uczennicą, a nawet detektywem, jednak na przeszkodzie Azy stoją poważne lęki i myśli, których spirala coraz bardziej się zacieśnia.


http://fabrykaslow.com.pl/

Azyl – Jarosław Grzędowicz

Antologia dziewięciu „zagubionych” i odnalezionych po latach opowiadań autora „Pana Lodowego Ogrodu”. Zbiór otwiera „Azyl dla starych pilotów”, którym Grzędowicz zadebiutował na łamach tygodnika „Odgłosy” w 1982 roku. Zamyka – „Chwila przed deszczem”, najświeższe z opowiadań. Wszystkie opatrzone komentarzami, opisującymi okoliczności powstania lub publikacji. Różnorodne tematycznie, pokazujące ewolucję pisarskiego warsztatu w ciągu tych 35 lat.

„Opowiadania nie powinny ginąć. Nawet te stare. Napisałem je. Niech więc żyją dalej.”


źródło: http://otwarte.eu/

It Ends with Us – Colleen Hoover

Bardzo osobista powieść Colleen Hoover. O przemocy domowej.

Ona – z sukcesami prowadzi kwiaciarnię dla osób, które nie lubią kwiatów. On – przystojny lekarz. Lily Bloom i Ryle Kincaid. Gdy rodzi się między nimi uczucie, Lily jest przekonana, że jej życie nie może być już lepsze. Związek idealny? Nic bardziej mylnego. Jednak dostrzec to może jedynie Atlas Corrigan, dawny przyjaciel Lily. Kiedyś ona była dla niego bezpieczną przystanią, teraz sama potrzebuje takiej pomocy. Nie zawsze jesteśmy bowiem dość odważni, by stanąć twarzą w twarz z prawdą…

 


źródło: https://ksiegarnia.proszynski.pl/

Śpiące królewny – Stephen King, Owen King

Dwa razy King. Męskim okiem świat bez kobiet.

Bardzo realistyczna i niedaleka przyszłość. Kobiety zapadają na śpiączkę, podczas której przenoszą się do innego świata – świata harmonii i pokoju, jednak gdy zostaną zbudzone lub okrywający je w czasie snu kokon zostanie naruszony, wpadają w szaloną furię. Wszystkie oprócz jednej. Evie. Odporna na tę epidemię. Anomalia. Kim jest? Demonem czy medycznym fenomenem? I co z nią zrobić – zabić czy chronić?


źródło: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Pudełko z guzikami Gwendy – Stephen King , Richard Chizmar

Dziewczynka z magicznym pudełkiem.

Opowiadanie napisane wspólnie z Richardem Chizmarem, którego akcja rozgrywa się w miasteczku Castle Rock w 1974 roku. Każdego dnia dwunastoletnia Gwendy wybierała schody biegnące nad klifem.  Schody samobójców. Aż pewnego dnia ktoś obcy zawołał do Gwendy: „Hej dziewczynko! Podejdź tu, pogadamy sobie”. I tak w ręce Gwendy trafiło pudełko z guzikami, z których każdy miał wielką, magiczną moc. Jednak każde działanie ma swoje konsekwencje…

 


źródło: https://www.znak.com.pl/

 

Mock. Ludzkie zoo – Marek Krajewski

Eberhard Mock znów w grze o najwyższą stawkę.

Od potępieńczych jęków i płaczu dzieci, które rozlegają się co noc w mieszkaniu Marii, „narzeczonej” Mocka do piwnic nieczynnego dworca. Wrocław 1914. Szokująca prawda. Przeciwnik, za którym stoją potężni mocodawcy. Sam środek piekła. Dramatyczne wybory, okrutna ludzka natura i pogoń za złoczyńcą aż na granice człowieczeństwa.


źródło: https://www.czarnaowca.pl/

Czarownica – Camilla Läckberg

Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede zaczynają szukać jakiegoś związku między sprawą zaginięcia 4-letniej Linnei z gospodarstwa koło Fjällbacki i sprawą innej małej dziewczynki, która trzydzieści lat temu zginęła z tego samego miejsca i której ciało zostało wkrótce znalezione w pobliskim leśnym jeziorku. W śledztwie pomaga policji Erika Falck, która pracuje nad książką o zbrodni sprzed lat.

 


źródło: https://www.czarnaowca.pl/

Mężczyzna, który gonił swój cień – David Lagercrantz

Nie wszyscy wyjdą z tego cało.

Bohaterowie trylogii Millenium Stiega Larssona powracają na kartach powieści Davida Lagercrantza. Po „Co nas nie zabije”, zaliczanego jako czwarty tom cyklu, czas na część piątą.

Lisbeth Salander, dziewczyna, która igrała z ogniem, nigdy w pełni nie odkryła, kto stał za koszmarem jej dzieciństwa. Wraz z Mikaelem Blomkvistem wyrusza na poszukiwanie prawdy o machinie, która zniszczyła jej rodzinę. Jednak im bliżej rozwiązania tajemnicy, tym większe grozi im niebezpieczeństwo.

 


źródło: http://www.wsqn.pl/

Rdza – Jakub Małecki

Autor bestsellerowego „Dygotu” oraz nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE „Śladów” przedstawia współczesną powieść o stracie i zaczynaniu życia od nowa.

Szymon i Tośka. Los niespodziewanie związał ich ze sobą i teraz muszą jakoś nauczyć się razem żyć. Szymon – siedmioletni chłopiec, czekający na powrót rodziców z wielkiego miasta, nieświadomy, że jego życie nigdy nie będzie już takie samo. Tośka, to jego babcia, kilka dekad wcześniej wyrwana z bezpiecznego domu, wyruszająca w podróż, którą przyjdzie jej zapamiętać na zawsze.

 


źródło: https://www.znak.com.pl/

Dziewczyna, którą kochałeś – Jojo Moye

Nowa powieść autorki bestsellerów „Zanim się pojawiłeś” i „Kiedy odszedłeś”.

W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Została sama. Mężczyzna, który miał być spełnieniem jej marzeń, zniknął bez słowa. Komornik stuka do drzwi. A ona pragnie jedynie wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Przetrwać pomaga jej zaręczynowy prezent, portret dziewczyny. Najcenniejsza rzecz jaką ma. Dlatego gdy ktoś zechce jej go odebrać, Liv zaczyna walczyć. O obraz i o siebie.

 


źródło: http://czwartastrona.pl/

Czarna Madonna – Remigiusz Mróz

Niewiedza jest błogosławieństwem.

Remigiusz Mróz udowodnił nam, że potrafi pisać kryminały, powieści historyczne, sensacyjne, thrillery prawnicze… Teraz serwuje nam horror z wątkiem religijnym.

Boeing 747 lecący do Tel Awiwu znika. Kontakt z maszyną utracono gdzieś nad Morzem Śródziemnym. Straż przybrzeżna nie odnajduje wraku. Nic nie wskazuje na zamach. Na pokładzie, wśród 520 pasażerów, znajdowała się narzeczona Filipa. Pielgrzymowała do Bazyliki Grobu Świętego… Przez pierwsze godziny Filip wierzy, że samolot się odnajdzie.

 


źródło: skan z YouTube

Wiedźmin. Szpony i kły – praca zbiorowa

Antologia jedenastu opowiadań osadzonych w uniwersum „Wiedźmina” stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Jedenaście opowiadań, jedenastu twórców i jedno źródło inspiracji. Teksty zostały wyłonione w konkursie „Nowej Fantastyki” z okazji 30-lecia „Wiedźmina”  i opublikowane za zgodą i z błogosławieństwem autora (który napisał także krótką notkę do antologii). Przedmowę napisał Marcin Zwierzchowski, redaktor Nowej Fantastyki, podsumowując wkład twórczości Andrzeja Sapkowskiego w polską fantastykę.

 


źródło: http://www.wydawnictwoformat.pl/

Zgubiona dusza – Olga Tokarczuk, Joanna Concejo

Słowo i obraz – powieść na dwa głosy.

„Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki…”


źródło: http://otwarte.eu/

Nieznane więzi natury – Peter Wohlleben

Po „Sekretnym życiu drzew” i „Duchowym życiu zwierząt” przyszedł czas na „Nieznane więzi natury”. W swojej najnowszej książce Peter Wohlleben ujawnia niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami – od niepozornych bakterii po dumne dęby i buki. Pokazuje, jak ich wzajemne relacje utrzymują w równowadze cały ekosystem przyrody i uświadamia, że przyszłość niebieskiej planety zależy również od relacji ludzi z naturą.

 


źródło: https://muza.com.pl/

Labirynt duchów – Carlos Ruiz Zafón

Po pięciu latach od wydania bestsellerowego „Więźnia nieba” fani cyklu „Cmentarz zapomnianych książek” doczekali się kontynuacji. Barcelona, lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Agentka Alicja Gris otrzymuje ściśle tajne zlecenie odnalezienia tajemniczo zaginionego ministra kultury. W trakcie poszukiwań w jej ręce trafia książka należąca do ministra, która wkrótce doprowadza ją do ukrytej w samym sercu Barcelony księgarni Sempere & Synowie. Co odkryje Alicja?


autor: Karolina Stachera
zdjęcie główne: pexels.com