Kubuś Puchatek to bajka znana na całym świecie. A co wspólnego ze sobą mają bohaterowie tej książki i teorie psychologiczne? Tutaj wspólnym mianownikiem jest pojęcie osobowości.

Osobowość jest zbiorem cech, określających to, jak myślimy i zachowujemy się. Znając osobowość drugiego człowieka, potrafimy przewidzieć, jak postąpi on w danej sytuacji. Termin ten powstał już w czasach starożytnych. Hipokrates wyróżnił cztery podstawowe „humory”, które odpowiadają dzisiejszym typom osobowości. Były to: żółć czarna, żółć żółta, flegma i krew. Uważano, że osoby o wybuchowym charakterze posiadały nadmiar żółtej żółci, a ci, którzy charakteryzowali się osobowością melancholijną, cierpieli na nagromadzenie żółci czarnej. Duże stężenie krwi cechowało ludzi towarzyskich i pewnych siebie, czyli sangwiników. Natomiast spokojni i zrównoważeni byli ci, którzy posiadali nadmiar flegmy. Teoria „humorów” okazała się trwała, ponieważ stosowano ją aż do XIX wieku. Dzisiejsi psychologowie wyróżniają różne typy osobowości. Najpopularniejsza teoria mówi o czterech, podstawowych typach:

 • choleryk
 • sangwinik
 • flegmatyk
 • melancholik

Nikt nie jest jednak posiadaczem tylko jednego z nich. Wszyscy jesteśmy mieszanką wszystkich z czterech typów osobowości, ale niektóre z nich dominują u nas bardziej, a inne mniej. Bardzo często można usłyszeć, że ktoś jest ekstrawertykiem lub introwertykiem. Terminy te wprowadził Carl Gustav Jung. Ekstrawersją odznaczają się ludzie ambitni, ryzykowni, energiczni, towarzyscy, serdeczni. Osoby introwertyczne nie posiadają zachowań ekstrawertycznych. Mogą oni jednak lubić towarzystwo innych ludzi, ale potrafią łatwiej obejść się bez tego. Zawodowi sportowcy i aktorzy najczęściej charakteryzują się wysokim poziomem ekstrawersji.

Skąd bierze się osobowość?

Niektórzy uczeni dowodzą, że jest ona funkcją naszego układu nerwowego, który determinują geny. Inni twierdzą, że tworzy się ona na podstawie naszych życiowych doświadczeń. Neurobiolog Steven Hyman mówi jednak, że:

W tańcu życia geny i środowisko są nierozłącznymi partnerami

Powiedz mi jaką postać z „Kubusia Puchatka” lubisz najbardziej, a powiem ci, jakim typem osobowości jesteś.

W bajce napisanej przez A.A. Milne’a występuje 8 postaci: Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kłapouchy, Kangurzyca, Maleństwo, Królik, Tygrysek i Sowa. Każda z nich odznacza się innym typem osobowości. Bardzo często odpowiadając na pytanie: „Z jaką postacią z książki utożsamiasz się najbardziej?”, możemy mniej więcej określić nasz typ osobowości.

 • Kubuś Puchatek jest dobrym przykładem flegmatyka. Cechuje go ostrożność i zrównoważenie. Niechętnie podejmuje działania, ale jest pogodny i dowcipny. Bardzo lubi rutynę i nie szuka nowych doświadczeń. Jest za to bardzo dobrym słuchaczem i godnym zaufania przyjacielem. Osoby utożsamiające się z tą postacią, potrafią znosić presję i charakteryzują się dużą solidnością.

Zdaje się, że coś sobie przypomniałem. Coś sobie właśnie przypomniałem co zapomniałem zrobić wczoraj, czego w żaden sposób nie będę mógł zrobić jutro.

 • Tygrysek to typowy sangwinik, który jest beztroski i radosny. Tryska energią i lubi być w centrum uwagi. Osoby, które lubią najbardziej lubią Tygryska, są towarzyscy i cechuje ich gadatliwość. Oprócz tego mają duże poczucie humoru i są spontaniczni.

Brak nieba oznacza brak deszczu, brak deszczu oznacza brak kałuż, w których można brykać.

 • Królik jest najlepszym przykładem choleryka. Wybuchowość i zmienność to jego cechy. Często mówi coś pod wpływem emocji i nie lubi się mylić. Osoby, które utożsamiają się z Królikiem, lubią zorganizowaną pracę i cechuje ich optymizm. Oprócz tego są dominujący i mają duże ambicje.

Kiedy zawołasz do króliczej norki: Hej, jest tam kto?, a głos z wnętrza odpowie: Nie!, to znaczy chyba, że nie jesteś mile widziany.

 • Kłapouchy to melancholik, który często chodzi smutny. Ma on negatywne podejście do życia i przyszłości. Kłapouchemu brakuje pewności siebie i jest dosyć nerwowy. Melancholicy wyjątkowo mocno przeżywają emocje, są nieśmiałe i spokojne.

A ty jak się masz? – spytał Puchatek.
– Nie bardzo się mam – odpowiedział Kłapouchy. – Już nie pamiętam czasów, żebym jakoś się miał.

Oprócz 4 głównych typów osobowości, występują osobowości mieszane. W tych przypadkach występują kombinacje cech z różnych temperamentów.

 • Prosiaczek jest mieszanką melancholika i choleryka. Często miewa stany lękowe, ale cechuje go także niepokój.

Prosiaczku, nie masz ani krzty odwagi!
– Niełatwo jest być odważnym – odparł Prosiaczek, lekko pociągając noskiem – kiedy jest się tylko Bardzo Małym Zwierzątkiem.

 • Kangurzyca ma cechy sangwinika i flegmatyka. Jest zarówno ostrożna, jak i towarzyska. Cechuje się troskliwością i wyrozumiałością, ale potrafi wykazać się sprytem. Oprócz tego daje poznać się jako postać z poczuciem humoru.

Maleństwo kochane, jeszcze tylko jeden skok, a potem musimy już iść do domu.

 • Sowa to typ flegmatyka w połączeniu z melancholikiem. Jest łagodna i zrównoważona, ale cechuje ją także spokój i refleksyjność. Czasami bywa zarozumiała i poważna.

Albo weźmy Sowę. Sowa właściwie też nie ma wiele Rozumu, ale za to jest Uczona.

Nasza osobowość z definicji jest trwała. W ciągu życia jednak trochę się zmienia, co wynika z osiągania przez ludzi dojrzałości. Wiele zmian zachodzi nadal nawet po pięćdziesiątce, czy nawet sześćdziesiątce. Warto znać ludzką psychikę i mechanizmy z tym związane, ponieważ tylko wtedy, łatwiej nam będzie zrozumieć zarówno własne zachowanie, jak i ludzi wokół nas.


Autor: Kinga Sala

zdjęcie: pixabay.com