Od kilku dni we Wrocławiu gości niezwykłe wydarzenie – wystawa Dali, Warhol – Geniusz Wszechstronny, prezentująca najważniejsze dzieła z dorobku artystycznego Salvadora Dalego i Andy’ego Warhola.

Muzeum Miejskie Wrocławia we współpracy z agencją Digital Open Group postanowiło na jednej wystawie zestawić z sobą prace dwóch artystów o zupełnie odmiennych stylach, lecz z podobnym podejściem do sztuki.

To skondensowana opowieść o ludziach, którzy zmienili historię kultury, sztuki, tego, jak patrzymy teraz na reklamę i media społecznościowe. – mówi Piotr Welc z Digital Open Group, producent wystawy. – Ta wystawa to próba uchwycenia geniuszu tych dwóch wielkich artystów, którzy przede wszystkim najbardziej na świecie kochali siebie; żyli miłością do siebie, samouwielbieniem, żyli z autokreacji i kochali pieniądze.

Na trzech kondygnacjach Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego oprócz najważniejszych prac artystów – m.in. dwóch oryginalnych sitodruków portretu Marylin Monroe Warhola, ręcznie kolorowanego przez Salvadora Dalego Kuszenia Św. Antoniego, etykiety Puszki zupy Campbell’s – pokazywane są również świadectwa skandali oraz ekstrawaganckiego trybu życia twórców. Zwiedzający mają okazję obejrzeć choćby Marynarkę afrodyzjakową, zaprojektowaną przez Dalego, w której pojawiał się na swoich surrealistycznych balach, z umocowanymi na niej kieliszkami na alkohol.

15 minut sławy

Andy Warhol twierdził, że każdy w przyszłości będzie sławny chociażby przez kwadrans, i ta myśl została wyszczególniona na wystawie jaskrawym, zielonym neonem o treści 15 minut sławy.  Przyświeca on zwiedzającym podczas wędrówki przez sale, pozwalając spojrzeć na eksponowane prace (z pogranicza sztuki, życia codziennego i celebrytów) przez pryzmat bardzo starannej kreacji wizerunku i świata dookoła, jaką tworzyli artyści. Książkę kucharską Les diners de Gala, kunsztownie ilustrowaną przez Dalego, okładki płyt winylowych takich gigantów muzycznych jak John Lenon, The Rolling Stones, Liza Mienlli, Blonde projektu Warhola, logo lizaka Chupa-Chups pędzla Salvadora czy… talia kart do Tarota malowana jego pędzlem to otwarty dialog, jaki ich twórczość prowadziła z otaczającą ich rzeczywistością. Legenda mówi, że Salvador Dali codziennie stawiał sobie tarota, aby przekonać się, czy opłacalnym będzie dla niego tworzenie w danym dniu, i czy ewentualne dzieło przyniesie mu zyski. Patrząc na bezcenne prace prezentowane na wystawie można powiedzieć, że karty były dla niego przyjazne.

Wystawa nie odbyłaby się gdyby nie osobiste kontakty pani Anety Fudali, kuratorki, z prywatnymi kolekcjonerami i z fundacją Andy’ego Warhola, która ma swoją siedzibę na Słowacji – mówi Piotr Welc z DOG. Większość prac została wypożyczona od prywatnych kolekcjonerów, w tym Łyżwiarz – unikatowy sitodruk Warhola, stworzony na zamówienie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z okazji zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie. Jest to jedyna próba w takich kolorach – zielonym i różowym – jaką stworzył grafik, wyceniana w świecie sztuki na równi z obrazami olejnymi, choć została wykonana znacznie tańszą i szybszą metodą sitodruku.

Dali, Warhol – Geniusz wszechstronny to bogactwo prac i motywów z życia dwóch wielkich ekscentryków XX wieku. Każdy z prezentowanych obiektów – czy to prace graficzne, filmy  w reżyserii artystów czy projekty użytkowe – są unikatowe i niepowtarzalne, obrazują historię geniuszu artystycznego i marketingowego. Wystawa ta to połączenie sztuki i jednego z korzeni mediów społecznościowych – sztuki autokreacji, sprzedaży samego siebie.


Tekst: Nina Paśniewska

Zdjęcia: materiały prasowe producentów wystawy

Wystawa Dali, Warhol – Geniusz wszechstronny czynna do 30 września 2018r. w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, pl. Wolności 7a, Wrocław.

Kurator: Aneta Fudali

Producent: Digital Open Group we współpracy z Muzeum Miejskim Wrocławia