Fani słuchowisk radiowych z całego świata celebrują dziś wyjątkowe święto – Światowy Dzień Radia. 13 lutego to czas, w którym warto przypomnieć sobie najbardziej kultowe polskie audycje radiowe.

Światowy Dzień Radia (ang. World Radio Day) to międzynarodowe święto ustanowione przez UNESCO w 2011 roku z inicjatywy Academia Española de la Radio. Dzień ten upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwsze obchody Światowego Dnia Radia odbyły się 13 lutego 2012 roku. Przy okazji tego święta UNESCO zwraca szczególną uwagę na duże znaczenie radia w życiu ludzi na całym świecie niezależnie od wyznawanej przez nich religii, poglądów politycznych czy przynależności do określonych klas społecznych.

Święto Radia jest także świetną okazją na to, by przypomnieć sobie najbardziej znane polskie audycje, które w największym stopniu przyczyniły się do spopularyzowania słuchowisk radiowych w naszym kraju.

Lato z radiem

Lato z radiem to audycja radiowa nadawana latem w Programie I Polskiego Radia. Miała ona swój debiut 1 lipca 1971 roku. Jako jedna z pierwszych audycji w Polsce była emitowana w całości na żywo. Pierwotnie w repertuarze Lata z radiem znajdowały się następujące stałe pozycje: Latoteka (kilkunastominutowe bloki z przebojami), Lato-retro-teka (blok poświęcony piosenkom sprzed lat), Dziadek Włodek (słuchowisko oparte na Trylogii Sienkiewicza) oraz Kukułka (liryczny kącik Krystyny Czubówny). Charakterystycznym symbolem audycji jest utwór pt. Polka Dziadek, który od początku jej działalności był sygnałem początkowym. Audycja do dziś obecna jest w sezonowym harmonogramie Programu I Polskiego Radia. Od kilku lat w ramach Lata z radiem organizowane są wakacyjne koncerty w całej Polsce.

Lista przebojów Programu Trzeciego

Lista przebojów Trójki to audycja muzyczna nadawana na antenie Programu III Polskiego Radia od 1982 roku. Jej pierwszym prowadzącym był Marek Niedźwiedzki – dziennikarz muzyczny, który już od 1978 pracuje w branży radiowej. Pierwsze notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego odbyło się 24 kwietnia 1982 roku. Zwyciężyła wtedy piosenka brytyjskiego duetu Jon and Vangelis pt. I’ll Find My Way Home. Drugie miejsce zajął utwór O! Nie rób tyle hałasu zespołu Maanam. Do kwietnia 1996 roku głosowanie odbywało się tylko i wyłącznie drogą telefoniczną lub pocztową. Powszechny dostęp do Internetu sprawił, że od początku XXI wieku można głosować na swoich faworytów drogą elektroniczną za pośrednictwem oficjalnej strony Listy.

Matysiakowie

Matysiakowie to serial radiowy, który emitowany jest od 15 grudnia 1956 roku na antenie Programu I Polskiego Radia. Jest to najstarsze i najdłużej emitowane słuchowisko w Polsce. Historia tytułowej rodziny mieszkającej na warszawskim Powiślu w pierwszych latach emisji przyciągała przed odbiorniki nawet 12 milionów osób. Serial Matysiakowie tworzony jest w ultrarealistycznej konwencji nieruchomego mikrofonu. Twórcą słuchowiska był zmarły w 2007 roku Jerzy Janicki. Archiwalne odcinki dostępne są do odsłuchania na stronie internetowej słuchowiska. Na portalu poświęconym Matysiakom można odnaleźć także drzewo genealogiczne głównych bohaterów oraz życiorysy postaci.


Wybrane utwory z listy Top Wszech Czasów radiowej Trójki (notowanie nr 25 z dnia 1 stycznia 2019):


Autor: Michał Krawczyk
Zdjęcia: Pexels, Polskie Radio