Prawie 50 lat minęło już od otwarcia kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Kolejna rocznica tego wydarzenia przypada na najbliższy czwartek, 13 czerwca. Kulturnatywa, czyli doroczne święto wrocławskich kulturoznawców to moc atrakcji dla miłośników sztuki.

Historia kierunku Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczęła się 13 czerwca 1972 roku. Uczelnia ta jako pierwsza i jedyna wówczas w Polsce oferowała przyszłym studentom kierunek związany z kulturą wysoką oraz kulturą popularną. Wprowadzenie tego kierunku zawdzięczane jest profesorowi Stanisławowi Pietraszko, inicjatorowi i głównemu realizatorowi tego przedsięwzięcia. To jego wieloletnie starania i działania doprowadziły do stworzenia na UWr miejsca oraz możliwości poznania i badania złożonego zjawiska jakim jest kultura.

Specjalne wydarzenie Instytutu Kulturoznawstwa UWr rusza 13 czerwca od godzinie 13:30 otwarciem wystawy „Sense of Garbage” przygotowanej przez studentów trzeciego roku. Wystawa ma na celu skłonić widzów do refleksji na temat odpadów i konfrontacji z nimi.

Jako że będzie to wydarzenie wiążące w sobie mnogie i różnorodne formy sztuki i kultury od 14 będzie także można podziwiać wystawę fotograficzną „Wieloznaczność wszystkowidzącego oka aparatu”.

Dla fanów kina i filmów ciekawym punktem będą pokazy studenckich projektów filmowych, czyli pierwsze poważne studenckie kroki w świecie filmu. Dla widzów zostaną przygotowane dwa seanse — pierwszy rusza o 14:30. „Dolnośląskie inspiracje filmowe” to wariacja na temat Polskich Kronik Filmowych, opowiadająca o kulturze filmowej we Wrocławiu, z kolei „Próby biosemiotyczne” to pokaz krótkich kolaży filmowych stworzonych przez studentki i studentów I roku studiów magisterskich na specjalności „Kultura i media” w ramach przedmiotu „Perswazyjność i performatywność komunikatu”.

Wydarzenie pełne będzie ciekawych atrakcji związanych z kulturą. Wszystkie spotkania oraz ich harmonogram znaleźć można na stronie wydarzenia.


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcie: oficjalne zdjęcie wydarzenia