Świeżo kupione buty już się rozkleiły? Zamówiona przez internet sukienka wygląda zupełnie inaczej niż na załączonych zdjęciach? Dowiedz się, co robić w takich sytuacjach z okazji Światowego Dnia Praw Konsumenta.

Żyjąc w świecie konsumpcji, wpadliśmy w zakupowy wir. Kupujemy, wymieniamy, zwracamy, a to wszystko nawet bez wychodzenia z domu. Każdy z nas jest konsumentem, jednak nie wszyscy wiedzą, jakie przysługują nam z tego tytułu prawa. Warto zagłębić się w ten temat, zwłaszcza z okazji przypadającego na 15 marca święta zwyczajowego.

Światowy Dzień Praw Konsumenta obchodzi się 15 marca. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia 1962 roku amerykański prezydent John F. Kennedy wygłosił ważne przemówienie. Sformułował wtedy cztery prawa konsumenta – do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. Na pamiątkę tego wydarzenia zaczęto świętować Światowy Dzień Konsumenta, lecz nastąpiło to ponad dwadzieścia lat później, bo w 1983 roku. W Polsce natomiast ten zwyczaj wprowadzono dopiero w roku 2000.

Wiem, co kupuję

Jako konsumenci powinniśmy znać i egzekwować swoje prawa. Mogą nam pomóc w tym instytucje publiczne, które włączają się w obchody tego dnia, takie jak: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcja Handlowa, czy Europejskie Centrum Konsumenckie oraz organizacje typu Federacja Konsumentów i Stowarzyszenie Konsumentów Polskich. W Polsce znajduje się prawie 370 rzeczników, których zadaniem jest udzielanie informacji oraz porad w razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości.

Oczywiście prawa konsumenta są też często nadużywane. Platforma zakupowa Zalando dzięki bezpłatnym przesyłkom oraz zwrotom (zwrotu można dokonać w ciągu 100 dni od zakupu) zyskała rzesze fanów, ale są wśród nich osoby, które chcą to wykorzystać. Dlatego Zalando wprowadziło do niektórych swoich produktów wielkie metki, by nie można było chodzić w zakupionych ubraniach, a następnie odsyłać ich z powrotem.

Uczcijmy zatem Światowy Dzień Konsumenta, robiąc potrzebne i przemyślane zakupy w pełnej świadomości swoich praw.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: www.pxhere.com