W ten wyjątkowy dzień, jakim jest Wigilia chcemy zaprezentować Wam ostatni świąteczny kwestionariusz. O swoich świętach oraz tym, z czym mu się kojarzą opowie Daniel E. Groszewski – redaktor naczelny Nowego Dziennikarstwa. Człowiek, dzięki któremu to wszystko się zaczęło.

1. Jedno słowo, które kojarzy się ze świętami to: miłość.

2. Nie wyobrażam sobie świąt bez… tego niecodziennego zapachu w kuchni, często zaparowanych szyb, dziwnej kuchennej atmosfery połączonej z kolędą, które sprawiają, że po prostu czujemy miłość.

3. Zapach świąt to… mieszanka kuchennych zapachów oraz oczywiście zapach świątecznego drzewka.

4. Święta w domu własnym czy… zależy od roku, ale zawsze w domu, nawet wtedy, gdy trzeba zrobić je wcześniej.

5. Ulubiona potrawa: łączy się ze smakiem z dzieciństwa i choć dzisiaj to potrawy mojej żony, najbardziej magiczne były pierogi przygotowane przez mamę.

6. a umiem przygotować… umiem ubrać choinkę, a także przygotować kolację z 12 daniami (pod warunkiem, że sklepy są jeszcze otwarte).

7. Tradycja wyniesiona z domu rodzinnego? Święta są jak igrzyska olimpijskie. To czas, kiedy milką wszelkie spory i choć po nowym roku konflikty często wracają, święta to czas, kiedy jesteśmy dla siebie dobrzy.

8. Najcieplejsze świąteczne wspomnienie? Chyba ta dziecięca radość z oczekiwania na pierwszą gwiazdkę i wieczny problem niespotykania Gwiazdora, która zawsze dawał prezenty wcześniej.

9. Ulubiona kolęda? Przybieżeli do Betlejem.

10. Choinka żywa czy sztuczna? Żywa, ale w ostatnich latach coraz częściej w doniczce, w której można ją posadzić i dać jej żyć dalej (zdarzały się też choinki z książek, światełek i bombek).

11. Święty Mikołaj czy Gwiazdor? Gwiazdor. Mikołaj przychodzi 6 grudnia.

12. Prezenty na ostatnią chwilę czy kupione wcześniej? Zawsze kupuję wcześniej, ale później dokupuję coś na ostatnią chwilę.

13. Najgorszy prezent? Kurzojady. Zdecydowanie bardziej wolę skarpetki.

14. W tym roku chciałbym dostać… zdrowe kolano.

15. A wszystkim życzę… spokoju oraz wytchnienia od codzienności, problemów i trosk. Żeby na dworze spadł śnieg, ale żeby w sercach było ciepło. Żebyśmy byli dla siebie dobrzy. Wesołych świąt.


Notowała: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: archiwum prywatne