Niemożliwe to debiutancki krążek Kwaitu Jabłoni, który uakazł się 1 lutego nakładem Wydawnictwa Agora. Duet tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz, których proste, melodyjne piosenki z poetyckimi tekstami śpiewanymi na dwa głosy podbiły serca słuchaczy.

Kasia i Jacek to rodzeństwo. Mają już spore doświadczenie, bo występowali w innych zespołach, jak chociażby w Hollow Quartet, gdzie grali mieszankę folku, rocka i funku, mając w dorobku nawet płytę Chodź ze mną. Kwiat Jabłoni jest ich autorskim projektem, który urasta do miana zjawiska muzycznego. Takiego, które zdarza się raz na kilka lat. Ich fenomen jest studiowany jako przypadek na zajęciach z polskiego rynku muzycznego w Akademii Menedżerów Muzycznych.

Teledysk do ich pierwszego singla Dziś późno pójdę spać obejrzało na Youtube do dzisiaj 5,2 mln widzów! To liczba niewiarygodna w odniesieniu do polskiego wykonawcy, nawet takiego, który na scenie spędził kilkadziesiąt lat i wydał kilkanaście krążków, a co dopiero debiutanta, który pierwszą płytę długogrającą miał dopiero przed sobą. Ich sezonowe trasy koncertowe liczą po 20 występów, co jest ilością ogromną. Co ciekawe, większość z nich wyprzedaje się. Wniosek jest jeden – publiczność pokochała Kwiat Jabłoni.

Duet prezentuje muzykę folkowo-popową łączącą w wyjątkowy sposób fortepian, mandolinę i subtelne, ale bardzo przestrzenne wstawki elektroniczne. Pomimo delikatności nie mają one zabarwienia nostalgiczno-melancholijnego. Są pełne ciepła i ożywiane niesamowitą pasją, z jaką Kasia i Jacek je wykonują. Za brzmienie albumu odpowiada także debiutujący realizator dźwięku Łukasz Zięba, który spisał się na piątkę z plusem, ale przy tak zgrabnych aranżacjach pracę miał wyraźnie ułatwioną. Wydaje się jednak, że te minimalistyczne kompozycje stanowią jakby pretekst do wyeksponowania warstwy lirycznej. To słowa są tutaj najważniejsze.

Spomiędzy dźwięków wyłaniają się wzajemne zaufanie i zrozumienie Kasi i Jacka, które byłyby trudne do osiągnięcia dla obcych sobie osób. Rodzeństwo Sienkiewiczów uczy nas łagodności i czułości w spoglądaniu na świat i ludzi. To piękne ballady do śpiewania pod gołą chmurką, bo noszą w sobie naturalność i pewne nawoływanie do porzucenia miasta, tego całego zgiełku cywilizacyjnego, i po prostu zbliżenia się do przyrody.

Formacja śpiewa o życiu chwilą, próbach cieszenia się tym, co mamy, o ucieczce od konsumpcjonizmu i świata przesyconego pogonią za sukcesem. Skłaniają słuchaczy do namysłu i nie pozostawiają obojętnym. W sposób lekki traktują rzeczy poważne. Zachęcają, żeby choć na moment porzucić pędzący świat i zamiast tego spojrzeć w głąb siebie. Niemożliwe to album głęboko poruszający zarówno słowami, jak i muzyką.

Tracklista:

 1. Niemożliwe
 2. Dzień dobry
 3. Nie ma czasu
 4. Nic więcej
 5. Dziś późno pójdę spać
 6. Za siódmą chmurą
 7. Kto powie mi jak
 8. Chodźmy nad wodę
 9. Wzięli zamknęli mi klub
 10. Wodymidaj Intro
 11. Wodymidaj
 12. Turysta (bonus track)

 


Autor: Karolina Kozłowska
Zdjęcia: Oficjalny profil na Facebooku, Youtube