Słynny brytyjski zespół Radiohead pozwał piosenkarkę Lanę Del Rey o naruszenie praw autorskich. Muzycy twierdzą, że wokalistka skopiowała ich przebój „Creep”.

Prawnicy zespołu Radiohead pozwali artystkę o splagiatowanie utworu Creep z albumu Pablo Honey, wypuszczonego w 1993 roku. Domniemaną kopią ma być piosenka Get free, a szczególnie jej refren, z najnowszej płyty Lany Del Rey o tytule Lust for Life. Na swoim oficjalnym profilu na Twitterze piosenkarka potwierdza sprawę pozwu i zaprzecza inspirowaniu się utworem Radiohead. Dodaje również, że próbowała się dogadać z prawnikami zespołu, jednak ci są nieugięci i domagają się 100% tantiem, więc spotkają się w sądzie. Brytyjscy muzycy póki co pozostawiają tę sprawę bez komentarza.

Co ciekawe Radiohead został swego czasu pozwany o to samo. Utwór Creep miał być plagiatem piosenki z 1972 roku pod tytułem The Air That I Breathe zespołu The Hollies. Z racji zapożyczonych akordów, członków tego drugiego zespołu uznano sądownie za współtwórców Creep, którzy otrzymują część tantiem.

Posłuchajcie wszystkich trzech utworów i oceńcie sami.
Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: www.flickr.com