Lechia Gdańsk w 2. rundzie eliminacji Ligi Europy zagra z fińskim Interem Turku lub duńskim Broendby. Możliwych rywali w drugiej rundzie eliminacji poznały także pozostałe polskie zespoły. 

Lechia Gdańsk dzięki wygraniu Pucharu Polski eliminacje do Ligi Europy rozpocznie od 2. rundy. Swoich potencjalnych przeciwników w drugiej fazie eliminacji poznali również Piast Gliwice, Legia Warszawa oraz Cracovia. Te zespoły rozpoczną jednak walkę od 1. rundy.

Blisko, lecz niełatwo 

Jeszcze przed losowaniem pewnym było, że drużyna trenera Piotra Stokowca nie będzie rozstawiona, przez co trafi na teoretycznie silniejszego od siebie rywala. Gdańszczanie ze swoich potencjalnych przeciwników chcieli zapewne uniknąć Eintrachtu Frankfurt, czyli ostatniego półfinalisty LE, czy też duńskiego Broendby, w którym gra m.in. napastnik Kamil Wilczek. Dalekie loty do Azerbejdżanu również pewnie nie uśmiechały się zawodnikom biało-zielonym. Z tego względu dobrze było uniknąć tamtejszej FK Gabali.

Lechii ostatecznie udało  się uniknąć dalekich wyjazdów, ale nie groźnego rywala. Budowlani zmierzą się bowiem albo z fińskim Interem Turku, albo z wcześniej wspomnianym Broendby. Pierwszy mecz jest przewidziany na 25 lipca w Gdańsku. Rewanż z kolei odbędzie się 1 sierpnia.

Może być łatwiej

Nieco wcześniej swojego możliwego rywala w 2. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów poznał Piast Gliwice. Jeśli zawodnicy Waldemara Fornalika wygrają dwumecz z BATE Borisov, zagrają z kimś z pary Linfield FC/Rosenborg. Oba zespoły zespoły są teoretycznie słabsze od najbliższego przeciwnika Piastunek.

Gdyby jednak nie udało im się przejść mistrza Białorusi, zagrają automatycznie w 2. rundzie eliminacji do Ligi Europy. Tam z kolei zmierzą się z irlandzkim Dundalk FC lub łotewskim Riga FC.

W obu wypadkach Piast rozpocznie 2. rundę jako gospodarz. Jeśli uda mu się przejść BATE, to pierwszy mecz zagra w dniach 23-24 lipca, a rewanż tydzień później – 30-31 lipca. Z kolei w przypadku odpadnięcia z Białorusinami, do swoich meczów przystąpi 25 lipca oraz 1 sierpnia.

Dobre losowanie

Swoich ewentualnych przeciwników w 2. rundzie eliminacji LE poznały również zespoły Legii Warszawa i Cracovii. Wojskowi po hipotetycznym wygraniu z UE Sant Julia lub College Europa, dzięki ponownemu rozstawieniu, będą faworytem także kolejnego dwumeczu. Ich rywalem będzie albo białoruski FC Witebsk, albo fińskie KUPS Kuopio. Z kolei jeśli drużyna Pasów wyeliminuje słowacką Dunajską Strede zagra już z nieco trudniejszym rywalem. Krakowianie zmierzą się bowiem z greckim Artomitosem, w którym gra m.in. były zawodnik Pogoni Szczecin i Wisły Kraków – Dawid Kort. Krakowianie mają i tak sporo szczęścia, ponieważ mogli trafić także na Espanyol Barcelona, który byłby na pewno o wiele trudniejszym rywalem.

Jeśli obu drużynom uda się przejść do 2. rundy, to pierwsze spotkania zagrają jako gospodarz 25 lipca. Na rewanż udadzą się z kolei 1 sierpnia.


Autor: Łukasz Leski
Zdjęcie: instagram.com