Każdy z nas prowadzi swoje własne social media. Czy jednak wszyscy wiemy, jak owe media funkcjonują? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć studenci drugiego roku dziennikarstwa radiowo-telewizyjnego.

Z mediami do czynienia mamy na co dzień. Czytujemy internetowe newsy, oglądamy telewizję, słuchamy radia. Mimo to często niewiele o nich wiemy. Nie znamy zasad ich działania ani sposobów na bronienie się przed nieprawdziwymi informacjami, które dzięki mediom społecznościowym szybko okrążają świat. Już niedługo będziemy mieli jednak szansę dowiedzieć się nieco więcej na każdy z tych tematów, zostaną one bowiem poruszone podczas najnowszej edycji Kliniki Dziennikarstwa oraz konferencji naukowej Studiów i Perspektyw Medioznawczych. Odbędą się one w dniach 13 i 14 maja 2019 r. w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, mieszczącego się przy ul. Joliot-Curie 15, a wstęp na nie jest otwarty. 

Dwa wydarzenia w jednym

Klinika Dziennikarstwa tak samo jak konferencja Studia i Perspektywy Medioznawcze są zdarzeniami cyklicznymi. Z czego zdecydowanie starsza jest Klinika, bo to będzie już czwarta jej edycja. Nie zmienia to jednak faktu, że oba te wydarzenia przyciągają specjalistów z całej Polski. Dzięki temu będzie podczas wykładów będzie można usłyszeć nie tylko o problematyce braku w szkołach przedmiotu, który jakoś głębiej poruszałby kwestie medialne, ale również o tym, jak percepcja Jerzego Owsiaka ma się w zależności od bańki informacyjnej, w której żyjemy. No a to przecież nie wszystko. Panele tematyczne będą rozciągać się od stanu zdrowia dzisiejszego dziennikarstwa, poprzez Obraz chorób po proteście opiekunów osób niepełnosprawnych, aż po Polskich internautów na temat hejtu.

konferencja Studia i Perspektywy Medioznawcze – przykładowe panele tematyczne

To nie tylko wykłady

Na konferencji organizowanej przez instytut będzie aż 14 różnych paneli tematycznych, zebranych w czterech różnych blokach. Na każdym z nich wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w dyskusji na podany temat. To znaczy, że wbrew temu, co mogłoby się zdawać – na zwykłych wykładach się nie skończy. Uczestnicy już teraz są zachęcani do tego, żeby przyszli porozmawiać, a nie tylko biernie słuchać zebranych gości.

Pytanie tylko… po co?

Świat od pojawienia się Internetu drastycznie się zmienia. Sieć może być naszym największym sprzymierzeńcem, jak i najstraszniejszym wrogiem, w zależności od tego, czy znamy zasady jej funkcjonowania. Daje nam ona szansę na promowanie siebie, czy swojej firmy, przeglądania newsów, informacji ze świata naukowego… problem w tym, że nie zawsze potrafimy z niej skorzystać. Żeby to zrobić musimy bowiem zrozumieć, jak potężnymi narzędziami przekazu dysponujemy na co dzień dzięki naszym smartfonom i jak wielki wpływ mają na nasz światopogląd. W końcu to Internet wykreował antyszczepionkowców. „Płaskoziemców” też… a my nie chcemy stać się jego kolejną ofiarą.


Autotka: Marta Ziółkowska
Zdjęcia: Facebook wydarzenia Media w środowisku cyfrowym| Klinika Dziennikarstwa