Zabytkowa lokomotywa Ty2-22 opuściła wczoraj na lawecie teren Dworca Świebodzkiego. Blisko osiemdziesięcioletnia konstrukcja została przetransportowana do Polkowic, gdzie przejdzie renowację. W niedalekiej przyszłości stanie na zabytkowym dworcu kolejowym w Lubinie.

Lokomotywa wraz z wagonem do przewozu węgla i wody – tendrą – została kupiona przez Muzeum Historyczne w Lubinie. Ma stanąć na terenie dawnego dworca kolejowego PKP Lubin Górniczy, na którym powstanie wystawa o tematyce wojennej.

Na razie pojazd znajduje się w Polkowicach, gdzie lokomotywownia Pol-Miedź Trans przeprowadzi jego odnowę. Parowóz ma zostać odmalowany i odświeżony, ale remont nie przewiduje renowacji silnika. Możliwe, że w przyszłości pojazd zostanie przywrócony do stanu używalności i wróci na trasy.

Lokomotywa została zbudowana przez niemiecką fabrykę Henschel w 1942 roku. Przez dziesiątki lat była używana w transporcie na Śląsku i Wielkopolsce. Parowóz przeszedł na emeryturę w 1991 roku. Przez ostatnie 21 lat stał na Dworcu Świebodzkim.


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcia: Daniel Groszewski