Dni Filmowe Lux po raz kolejny zawitały do Wrocławia. Będą trwały od 12 do 14 listopada w Nowych Horyzontach, a na chętnych do ich obejrzenia w Biurze Parlamentu Europejskiego czekają darmowe wejściówki. W tym roku nominowane do tej prestiżowej nagrody są trzy produkcje: Bóg istnieje, a jej imię to Petunia; Królestwo oraz Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?

Każdy chętny do obejrzenia jednego z trzech filmów nominowanych do, przyznawanej przez Parlament Europejski, nagrody LUX będzie miał okazję go zobaczyć. Co więcej, będzie mógł to zrobić za darmo w Nowych Horyzontach. Biuro Parlamentu Europejskiego rozdaje bowiem bezpłatne wejściówki na pokazy tychże produkcji. Można je odebrać także w kasach kina.

Nagroda LUX istnieje od 2007 roku i zachęca twórców do otwartej debaty na temat wartości europejskich. Jego potrzeb jak i oczekiwań. W tym miejscu trzeba również powiedzieć o tym, że pośród wyróżnionych w przeszłości filmów znajdowała się Ida Pawła Pawlikowskiego, która rok później została nagrodzona Oscarem za Najlepszy film nieanglojęzyczny. 

– Już po raz kolejny dajemy mieszkańcom Wrocławia możliwość zapoznania się z twórczością wybitnych europejskich reżyserów, którzy w swoich dziełach poruszają niezwykle ważne aspekty współczesnego życia. Poprzednie edycje, które przyciągnęły do sal kinowych prawdziwe tłumy, tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że formuła Dni Filmowych LUX została skrojona dokładnie pod potrzeby współczesnego, świadomego widza – zaznacza Łukasz Kempara, szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. – Jestem przekonany, że trzy listopadowe projekcje filmów nominowanych do tegorocznej Nagrody LUX na długo zapiszą się w pamięci uczestników tegorocznej edycji – dodaje.

Kalendarz projekcji:

• 12.11.2019, godzina 19:00
„Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia”
reż. Teona Strugar Mitevska (Macedonia Północna/Belgia/Słowenia/Chorwacja/Francja, 2019)

• 13.11.2019, godzina 19:00
„Królestwo”
reż. Rodrigo Sorogoyen (Hiszpania/ Francja, 2018)

• 14.11.2019, godzina 19:00
„Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”
reż. Mads Brügger (Dania/Norwegia/Szwecja/Belgia, 2019)

 Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia
(God exists – her name is Petrunya)

Petrunia ma 32 lata, żadnego chłopaka, majątku, czy widoków na pracę. Mieszka z rodzicami, którzy przede wszystkim chcą od niej, by wreszcie zaczęła zarabiać. Problem w tym, że w mieście Sztip nie jest to sprawa prosta. Okazuje się, że nawet jej tusza może być przeszkodą w tym temacie, bo, jak to powiedział jej niedoszły szef, „wygląda staro i nawet nie chciałby jej przelecieć”… To jednak nie koniec problemów Petrunii, a raczej ich początek. W końcu, kiedy macedoński pop z okazji dorocznej Epifanii wrzuca do wody krzyż – to właśnie ona go wyławia. Ona. Kobieta. Nie mężczyzna, który tradycyjnie miałby potem liczyć na wszelkie łaski i dobrobyt…


Królestwo
(The realm)

Manuel López Vidal (Antonio de la Torre) jest politykiem, chcącym się wspiąć na kolejny szczebel kariery. Zanim jednak udaje mu się osiągnąć cel – jego sytuacja drastycznie się zmienia. Na jaw wychodzi korupcja w jego partii, a przyjaciele wbijają mu przysłowiowy nóż w plecy. Napiętnowany przez opinię publiczną zaczyna więc walkę z układami w skorumpowanej Hiszpanii.


Kto zabił sekretarza głównego ONZ?
(Cold case Hammarskjöld)

Dag Hammarskjöld był sekretarzem generalnym ONZ. Człowiekiem, który wierzył, że zaprowadzi pokój w Afryce, oddając kontynent jego rodzimym mieszkańcom. Coś jednak poszło nie tak. W 1961 roku, podczas swojej podróży na negocjacje w sprawie zawieszenia broni pomiędzy siłami ONZ a  oddziałami separatystycznego stanu Katanga, dochodzi do tajemniczej katastrofy lotniczej. Powszechnie wiadomo, że był to zamach. Pytanie, kto go dokonał i czy znany dziennikarz, filmowiec i prowokator może odkryć prawdę na temat tego wydarzenia?


Autorka: Marta Ziółkowska
Zdjęcia: mat. prasowe