Szachy mają tylko jednego króla, którym jest GM Magnus Carlsen. Norweg potwierdził ostatnio swoją dominację, wygrywając po raz siódmy w karierze silnie obsadzony turniej Tata Steel Masters.

Za dużo branżowego słownictwa? Nasz słowniczek pojęć szachowych wyjaśni wszystko co trzeba.

Klika słów wprowadzenia

Historia tego holenderskiego superturnieju sięga lat 30. XX wieku. Od 1968 roku miejscem zawodów jest Wijk aan Zee, a od roku 2011 noszą one nazwę Tata Steel. Rywalizacja toczy się w dwóch grupach, Masters i Challengers. O wadze  turnieju niech świadczy fakt, że jest on nazywany szachowym Wimbledonem, a udział w nim biorą sami zawodnicy ze światowej czołówki. W tym roku wśród 14 zaproszonych szachistów znalazł się Polak, GM Jan-Krzysztof Duda. Chociaż wieliczkanin już wcześniej w Wijk aan Zee grał, tak był to dla niego pierwszy występ w grupie Masters.

Rezultaty

W tegorocznej edycji Masters zwyciężył GM Magnus Carlsen. Aktualny mistrz świata tak, jak przed rokiem korespondencyjnie walczył o zwycięstwo z zawodnikiem gospodarzy, GM Anishem Girim. Panowie zmierzyli się ze sobą w ostatniej rundzie. W partii padł remis, a że Carlsen miał przed nią 0.5 punktu przewagi, to ostatecznie on wygrał cały turniej nie ponosząc przy tym żadnej porażki. W trzynastu rundach rezultat mistrza wyniósł 9 punktów, Giri zgromadził zaś 8.5. Trzecie miejsce zajął Rosjanin GM Jan Niepomniaszczyj z dorobkiem 7.5/13 i lepszą punktacją pomocniczą niż czwarty GM Ding Liren i piąty GM Viswanathan Anand.

GM Jan-Krzysztof Duda przystępował do turnieju jako zawodnik z dziewiątym rankingiem i daleko od tego miejsca nie skończył. Lokata 10 i 5.5/13 może nie wygląda imponująco, ale patrząc na jego rywali nie ma tutaj powodów do wstydu. Nie doczekaliśmy się niestety powtórki z roku 2015, kiedy to właśnie podczas Tata Steel Masters Polak wygrał partię z Carlsenem. Wtedy tej sztuki dokonał GM Radosław Wojtaszek. W tym roku w partii z mistrzem świata, Duda musiał pogodzić się z wyższością rywala. Jest jednak i dobra wiadomość, gdyż wśród pokonanych przez 20-letniego Polaka znalazł się były mistrz globu, GM Władimir Kramnik.


Autor: Hubert Jan Faron
Zdjęcie: Instagram