Przed nami największe e-sportowe wydarzenie tego roku w Polsce. Mowa o tegorocznej edycji turnieju Intel Extreme Masters, czyli finału rozgrywek w Starcraft 2 i Major w Counter Strike: Global Offensive. Święto graczy ponownie odbędzie się w Katowickim Spodku. Początek już w środę – 13 lutego.

Wydarzenie formatem nie różni się zbytnio w porównaniu do poprzednich lat, mowa tutaj o grze strategicznej Blizzarda. Rozgrywki w Counter Strike’u są jednocześnie Majorem, czyli „mistrzostwami świata”. Nagrody to naturalnie setki tysięcy dolarów. Jak to ma wyglądać i ile będzie trwał turniej?

3 tygodnie emocji

Dla fanów Counter Strike’a szykuje się prawdziwa porcja emocji. Major podzielony jest na aż trzy etapy, z czego każdy będzie trwał od 4 do 5 dni. Pierwszy z nich rozpoczyna się już w środę (13.02.2019), kiedy to startować będzie Challengers Stage. Kto w nim zagra? Przede wszystkim zobaczyć będziemy mogli 6 drużyn, które odpadły na poziomie „Legends Stage” na poprzednim Majorze. Do nich dołączy 10 zespołów, które zakwalifikowały się dzięki dobrym wynikom podczas styczniowych minorów. Zasada jest bardzo prosta: codziennie możesz zagrać jeden mecz. Żeby przejść do kolejnego etapu, musisz wygrać trzy razy. Trzy porażki oznaczają natomiast eliminację z IEMa.

Device wraz z ekipą będzie bronił tytułu mistrza świata.

W niedziele znani będą już zwycięzcy. Osiem ekip, które przejdzie do kolejnego etapu, „Legends Stage„, stanie w nim naprzeciwko najlepszej ósemce z poprzedniej edycji Majora. Ostatnie mistrzostwa świata były organizowane w Londynie, na przełomie września i października. Wtedy status Legendy osiągnęło osiem zespołów: Astralis, Liquid, Na’Vi, Complexity, Faze, Big, Hellraisers i Mibr. Tak więc w kolejną środę, 20 lutego, będzie można zobaczyć ich zmagania. Wielką zmianą jest to, że owa część turnieju będzie już rozgrywana przed publiką, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Zasady rozgrywek pozostają takie same jak w poprzedniej części IEMa.

Kulminacja pod koniec miesiąca

Największe emocje czekają na nas w ostatnim tygodniu lutego. W Counter Strike’u znać będziemy już wszystkich ćwierćfinalistów, którzy po rozlosowaniu drzewka, będą stawać do pojedynku Best of 3. Jednocześnie w tym tygodniu, ruszą finały Starcrafta 2 i Fortnite’a. Setki najlepszych graczy z całego świata odwiedzi Polskę, żeby dać popis swoich umiejętności.

Tak wyglądała scena rok temu, w tym roku można spodziewać się czegoś podobnego.

Warto zapamiętać, że od czwartku 28.02. Spodek będzie otwarty. Poza wieloma wystawami związanymi z grami, organizowane będą również ciekawe konkursy i wystawy. No i na pewno będzie istnieć kilkutysięczna kolejka do wejścia. Warto przypomnieć, że pomimo trzech pul biletów, w tym roku wciąż istnieje jeszcze ograniczona liczba bezpłatnych wejściówek. Jak co roku, przez cztery dni pod Spodkiem, będzie można oczekiwać długiego wężyka ludzi, którzy oczekiwać będą wejścia na obiekt.

 


Autor: Mateusz Miter
Zdjęcia: Instagram @esl, @eslpolska