O Teatrze Muzycznym Capitol znów będzie mówił cały Wrocław. Już w piątek 13 października 2017 roku odbędzie się premiera „Makbeta” w reż. Agaty Dudy-Gracz. Muzykę przygotowali Maja Kleszcz i Wojciech Krzak.

 

Kolejny spektakl w reż. Agaty Dudy-Gracz, która sama wyszła z pomysłem, aby go zrealizować. Po raz pierwszy od 1929 roku na deskach tego teatru odbędzie się klasyczna realizacja szekspirowska (oprócz „Po Burzy Szekspira” i „West Side Story”). Niezmiennie już od lat przy spektaklach Agaty Dudy-Gracz, reżyserią światła zajmuje się Katarzyna Łuszczyk, a ruchem scenicznym Tomasz Wesołowski. Premierze będą towarzyszyć wystawy obrazów Moniki Koniecznej i Justyny Stoszek.

Makbet zapowiedź, Agata Duda-Gracz, Teatr Muzyczny Capitol

Akcja „Makbeta” rozgrywa się w Szkocji, w XI wieku, gdy znaczenie miała władza, o którą zabiegano. Właśnie dlatego dramat Szekspira jest tak aktualny do dziś: myślenie jest podobne, różni się tylko sposób realizacji. Wystarczy jedna zła decyzja, aby uruchomić cały mechanizm niekończących się kataklizmów – o tym przekonali się Makbet (Cezary Studniak) i Lady Makbet (Magda Kumorek). Żądni władzy, bezwzględni, a jednak słabi. Ludzcy.

– Nie wierzę, że ludzie są z natury źli, jesteśmy kształtowani przez różne sytuacje  i zawsze mamy wybór – mówi Magda Kumorek, odtwórczyni roli Lady Makbet. – Bardzo mi zależało, żeby stworzyć kobietę z krwi i kości, nie chciałam pozbawić jej prawdy. Myślę, że każda kobieta może się z nią utożsamić, bo ona nie jest odessana z uczuć, jest normalna, tylko ma duży apetyt.

Makbet podejmuje takie wybory jakie podejmowali wszyscy tyrani na przestrzeni setek lat: wie, że czyni źle wobec każdej etyki, ale robi to świadomie, bo pragnie władzy. To jednak nie tylko opowieść o pokusach Makbeta i Lady Makbet. To także opowieść o tragedii bohaterów, którzy stanowią tło dla tej historii.

– Oprócz Makbeta na scenie muszą się pojawić inne postacie, mężczyźni, którzy mają swoje rody, kobiety, które zostały oddzielone od swoich dzieci i mężów – opowiada reżyser Agata Duda-Gracz. – Odrapaliśmy tę historię z dworskości Szekspira i z polityki. „Makbet” jest dość przerażający, bo tak został napisany. Cały spektakl dzieje się w ułamku sekundy, to pole bitwy, a scena spływa krwią.

Agata Duda-Gracz chciała jak najbardziej wejść w życie tamtych ludzi oraz w ich zwyczaje i pokazać nam nie tylko indywidualne historie głównych bohaterów, ale również tło dramatu.

– Zupełnie inaczej dokonywano zabójstwa w szesnastym wieku, zupełnie inaczej w jedenastym, a zupełnie inaczej na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Granice moralne są inne, ale za każdym razem krzyczymy mord, tylko, że ten mord jest już czymś innym – kończy Agata Duda-Gracz.

W spektaklu bierze udział niemal cały zespół Teatru Muzycznego Capitol, studenci Studium Musicalowego Capitol, a także aktorzy z innych teatrów Wrocławia, Poznania, Krakowa i Warszawy.

Premiera: 13 października 2017 roku. Na październikowe spektakle nie ma już biletów. Kolejne: 9, 10, 16-19 listopada 2017 roku. Cena biletów 50-150 zł. Spektakl dla widzów powyżej 18 lat.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Greg Noo-Wak / Teatr Muzyczny Capitol