Koszykarski Śląsk Wrocław zaczyna wyścig zbrojeń! W stolicy Dolnego Śląska zagra Mathieu Wojciechowski. Do zespołu dołączył również Michał Gabiński, a kontrakt przedłużył Norbert Kulon.

W niedziele – 8 lipca, Śląsk ogłosił informację o zakończeniu współpracy z dotychczasowym sponsorem tytularnym – FutureNet. Wpłynęło to na nastroje wrocławskich kibiców, którzy zaczęli podejrzewać swój zespół o problemy finansowe. Dzień później klub wydał oświadczenie w którym zapewnił, że spełni wszystkie ligowe wymogi i wystąpi w najwyższej klasie rozgrywkowej. Potwierdzają to najnowsze wzmocnienia – kontrakty z ekstraklasowym beniaminkiem podpisali Mathieu Wojciechowski oraz Michał Gabiński.

Kim są nowi gracze?

Mathieu Wojciechowski to polski skrzydłowy, który posiada również francuskie obywatelstwo. Może z powodzeniem grać zarówno na niskim, jak i silnym skrzydle. W ubiegłym sezonie występował w MKS-ie Dąbrowa Górnicza. Za swoją widowiskową grę otrzymał nagrodę dla Najbardziej Energetycznego Zawodnika Energa Basket Ligi.

W lutym 2019 roku znalazł się w szerokiej kadrze reprezentacji Polski na mecze z Holandią i Chorwacją. Ostatecznie nie znalazł uznania w oczach selekcjonera Mike Taylora, ale bardzo możliwe, że w przyszłości zaliczy swój seniorski debiut. Swego czasu 26-letni skrzydłowy grał w kadrze U-20.

Michał Gabiński do Wrocławia przychodzi również z Dąbrowy Górniczej. W przeszłości bronił już barw Trójkolorowych. W sezonie 2012/2013 awansował ze Śląskiem do ekstraklasy, a rok później wygrał z nim Puchar Polski i został nagrodzony statuetką dla najlepszego zawodnika finału. Swoim doświadczeniem ma pomóc zespołowi na pozycjach 4 i 5.

Trwa kompletowanie składu

Kontrakt przedłużył Norbert Kulon, który związał się ze Śląskiem na kolejne dwa sezony. W ubiegłych rozgrywkach rozgrywający pełnił funkcję kapitana zespołu. Został również wybrany do najlepszej piątki 1. ligi, notując średnio 14,6 punktów i 5,1 asyst w 27 minut.

Na obecny moment Śląsk posiada ośmiu zawodników w kadrze na sezon 2019/2020. Oprócz wymienionych wyżej graczy są to: Aleksander Dziewa, Jakub Musiał, Szymon Tomczak, Aleksander Leńczuk i Tomasz Żeleźniak. Do drużyny nie wrócą na pewno Krzysztof Jakóbczyk i Sebastian Bożenko, którzy podpisali kontrakty z nowymi pracodawcami (kolejno 1. ligowy Górnik Wałbrzych i 2. ligowy AZS AGH Kraków).

W nadchodzących tygodniach kibice mogą spodziewać się uzupełnienia składu o zagranicznych zawodników.

Trudno sobie wyobrazić, żeby drużyna złożona wyłącznie z Polaków rywalizowała o poważne cele w ekstraklasie. Były takie próby w Asseco przez kilka sezonów, ale od tego odstąpiono. Dostosujemy się do reguł panujących w lidze. Jest tam prawo zatrudniania obcokrajowców i będziemy z niego korzystać – komentuje Michał Lizak, Prezes Zarządu Śląsk Wrocław Basketball S.A.


Autor: Kacper Marciniak
Zdjęcie: Instagram