Czasy jojo i tamagotchi odeszły w przeszłość. Na rynku królują zabawki, które ciągle zaskakują konsumentów. Masz dość klikania w ekran telefonu, aby pobić kolejny rekord w ”Snake”? Fidget Spinner jest dla ciebie.

Producenci gadżetów dla dzieci podążają za nowymi trendami. Co roku wypuszczają do sprzedaży pieski z kiwającymi głowami, interaktywne lalki barbie lub zdalnie sterowane samochodziki. Tego typu zabawki cieszą się ogromną popularnością wśród najmłodszych. Kolorowe elementy przyciągają wzrok malucha i tym samym każdy rodzic zderza się ze stwierdzeniem: ”Chcę to mieć”. W tym roku popularność zyskuje Fidget Spinner. Media takie jak ”The Guardian” albo ”The New York Times” za pomysłodawczynię gadżetu podają Catherine Hettinger, która produkcję podobnego wynalazku rozpoczęła u siebie w domu. Firma Hasbro testowała i badała koncepcję autorki, jednak ostatecznie zakończyło się to niepowodzeniem. Agencja prasowa Bloomberg News kwestionuje stwierdzenie, że to właśnie Hettinger jest twórcą, powołując się na prawników, którzy omawiali patent. Ona sama jednak nie ma roszczeń do określania jej mianem wynalazcy.

Fidget Spinner to element z turbinkami, który obraca się w palcach. Wprawiony w ruch, kręci się wokół własnej osi. Wykonany jest najczęściej z plastiku, drewna lub metalu. Rozmiar takiej zabawki nie przekracza zwykle 9 centymetrów. Cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od użytego tworzywa. Można wybrać kolor, kształt i dopasować Fidget Spinner do własnych oczekiwań. W Polsce najłatwiej kupić produkt na Allegro. Popularna strona AliExpress również oferuje go w sprzedaży. Na dostawę czeka się do dwóch miesięcy, ale korzystniejsza jest – wynosi około jednego dolara.

Świat oszalał na punkcie małego gadżetu, który zebrał już grupę kilku tysięcy fanów na Facebooku. Jeszcze pod koniec grudnia 2016 roku wyszukiwarka Google nie generowała hasła ”Fidget Spinner”, a przynajmniej robiła to w znikomych ilościach. Produkt służy nie tylko dobrej zabawie i zabiciu czasu, ale, jak twierdzą niektórzy naukowcy, jest też dobrym sposobem na skupienie uwagi, zrelaksowanie umysłu i koncentrację – szczególnie u osób z ADHD. Rodzice dzieci z autyzmem w głównej mierze uznali produkt jako korzystny, ponieważ pomaga on w skupieniu. Nie zostało jeszcze ostatecznie potwierdzone, jaki wpływ ma zabawka na nasz mózg. Pewne jest to, że staje się po prostu cool, a co za tym idzie – wzrasta jej sprzedaż.

Youtuberzy zaczynają ”zasypywać” swoje kanały filmikami o tej popularnej błyskotce, a w internecie rozpoczyna się dyskusja o nowym trendzie na 2017 rok. Fidget Spinner to must-have, w który zaopatrują się wszyscy miłośnicy najnowszych wynalazków na rynku zabawek.


Autor: Adrianna Świątkowska
Zdjęcia: pixabay.com