Nieważne czy jesteście po jasnej lub ciemnej stronie mocy – fani Star Wars, łączcie się! Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen już jutro, 4 maja. Każdy szanujący się miłośnik uniwersum wykreowanego przez George’a Lucasa powinien znać tę datę.

May The Force be with You czy May the 4th be with you? Niech moc będzie z Wami! W każdy dzień, nie tylko w Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen. Star Wars to już nie tylko saga międzygalaktycznych przygód. To znak, który trwale zapisał się na kartach popkultury. Sylwetki znane nawet tym kompletnie niezwiązanym z uniwersum: Luke Skywalker, księżniczka Lea, Han Solo i Darth Vader. Od 1977 roku, bo wtedy pierwsza, a w zasadzie czwarta część filmu pojawiła się na kinowych ekranach, a fanów wciąż przybywa.

Skąd wzięło się hasło przewodnie?

Przyczyna jest bardzo prosta. Zdanie wypowiedziane przez Obiego Wan Kenobiego do Luke’a Skywalkera w Nowej nadziei: May the Force be with You (pol. Niech moc będzie z Tobą), brzmi bardzo podobnie do May the 4th be with You. Pierwszy raz zostało użyte dwa lata po premierze, w 1979 roku, do Margaret Thatcher, aby pogratulować jej zwycięstwa w wyborach. Maj to również miesiąc, w którym w kinach pojawiły się prawie wszystkie części Star Warsów. Miłośnicy uniwersum poszli za ciosem i stworzyli jeszcze jedno hasło, używane dzień później – 5 maja. Brzmi ono Revenge of 5th i honoruje trzecią część sagi: Zemstę Sitów (ang. Revenge of the Sith).
Ciekawostka: inną datę obchodzą mieszkańcy Los Angeles. Dla nich Dzień Gwiezdnych Wojen to 25 maja – wtedy premierę miała Nowa nadzieja.

Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen w Polsce i na świecie

Star Wars często są tematem spotkań i cosplay’ów w wielu krajach. Przykładem może być Legion 501st, nazywany również Pięścią Vadera, czyli fanowskie zrzeszenie Gwiezdnych Wojen, liczące ponad 14 tysięcy osób z niemal 60 państw. Uczestniczą w poświęconych im imprezach i biorą udział w akcjach charytatywnych z reguły wzbudzając bardzo duże zainteresowanie.

Polską częścią tej organizacji jest założony w 2003 roku Polish Outpost, który sześć lat później uzyskał rangę garnizonu i teraz figuruje pod nazwą Polish Garrison. Jego dowódcą jest Cezary Żołyński, a Honorowym Przyjacielem Legionu został Jurek Owsiak.

Dziedzictwo Lucasa jest istotne także dla Wrocławia. W 2004 roku odbyło się bowiem pierwsze spotkanie Wrocławskiego Fanklubu Gwiezdnych Wojen, pierwszego tego typu stowarzyszenia w Polsce.

Wszyscy fani, szczęśliwego Międzynarodowego Dnia Gwiezdnych WojenMay the 4th be with You!


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: wikipedia, Instagram, YouTube