Pisarz – osoba kreatywna, mądra oraz inteligentna, zmieniająca losy ludzi, a także kreująca rzeczywistość. 3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień pisarza i chcemy przedstawić Wam top 10 najlepszych pisarzy za ostatnie 5 lat. 

  1. Janusz Leon Wiśniewski

Rybak dalekomorski, magister fizyki, doktor informatyki i doktor habilitowany chemii. Jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarzy. Jego powieść “Samotność w sieci” została przetłumaczona na ukraiński, rosyjski, chorwacki, wietnamski, czeski oraz litewski języki. Na swojej stronie internetowej pisze: “Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies”.

Międzynarodowy Dzień Pisarza

2. Stephen King

Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Jest wielokrotnym zdobywcą Nagród Brama Stokera i British Fantasy Award. Jak na pisarza horrorów, King sam jest ponadprzeciętnie strachliwy. Jego znaną słabością jest liczba 13, której unika jak ognia.

Międzynarodowy Dzień Pisarza

3. Dan Brown

Dan Brown tworzy powieści doskonale dopasowane do współczesnej, postmodernistycznej, pomieszanej nieco rzeczywistości, w której przecinają się świat naukowy, technologiczny, religijny. Postęp i utylitaryzm nieustannie zmagają się z symboliką i głębszym znaczeniem. Jego obecny dom jest pełen zagadek i tajemnych przejść. Dla przykładu jego pracownia ukryta jest za obrazem. W tym samym budynku mieści się biblioteka z kopią każdej jego książki w każdym języku, w którym się ukazała.

Międzynarodowy Dzień Pisarza

4.  Andrzej Sapkowski

Jest drugi – po Lemie – najczęściej tłumaczonym na języki obce polskim pisarzem, ojcem polskiej tradycji fantasy i twórcą popkulturowej ikony – wiedźmina Geralta z Rivii. Pisarz był pięciokrotnym laureatem nagrody literackiej w dziedzinie fantastyki imienia Janusza A. Zajdla. Był to swoisty rekord, gdyż nikt poza nim nie zdobył tej nagrody tyle razy. W 2014 roku został uhonorowany srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Międzynarodowy Dzień Pisarza

5. Guillaume Musso

Guillaume Musso to francuski pisarz urodzony w 1974 roku w Antibes. Ukończył studia ekonomiczne, a pracował jako nauczyciel w liceum oraz na uniwersytecie w Nancy. W swoim dorobku ma kilkanaście powieści, które przyniosły mu ogromną popularność, sprzedając się w milionach egzemplarzy. W książkach Guillaume’a Musso nigdy nie brakuje niespodziewanych zwrotów akcji, romantyzmu oraz tajemnicy, która trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony powieści.

Międzynarodowy Dzień Pisarza

6. John Green

W 2006 zdobył nagrodę Printz Award za debiut Szukając Alaski, w 2012 jego powieść Gwiazd naszych wina osiągnęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa, a dwa lata poźniej została zekranizowana. Wraz ze swoim bratem Hankiem prowadzi konto na YouTube „VlogBrothers”, gdzie powstało 11 serii zawierających „Crash Course” – kanał edukacyjny zawierający treści literatury, historii i fizyki oraz chemii. W roku 2014 został uznany przez magazyn Time za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Międzynarodowy Dzień Pisarza

7. Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej docenianych i najczęściej wyróżnianych polskich pisarek. Z sześciu nominacji do Nagrody Literackiej Nike zdobyła aż dwie statuetki (za powieści „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”) oraz pięć wyróżnień od czytelników, czyli tzw. Nike czytelników. Oprócz tego ma na swoim koncie Paszport Polityki (1996), Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta. 28 stycznia 2010 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Międzynarodowy Dzień Pisarza

8. Nicholas Sparks

Amerykański powieściopisarz i scenarzysta, autor licznych światowych bestsellerów, z których dotychczas sześć zostało zekranizowanych, a do paru innych prawa zostały sprzedane wytwórniom filmowym. Uczestniczy w różnych lokalnych lub narodowych akcjach charytatywnych np. w Creative Writing Program (MFA) na Uniwersytecie w Notre Dame, gdzie zapewnia stypendia, staże oraz fundusze na uczelniane bractwa.

Międzynarodowy Dzień Pisarza

9. Remigiusz Mróz

Jest obecnie najpłodniejszym bestsellerowym pisarzem na polskim rynku wydawniczym. Choć ma zaledwie 31 lat, opublikował już 25 powieści. Remigiusz Mróz z wykształcenia jest prawnikiem i posiada tytuł doktora. Książką, do której niezwykle często odnosi się w czasie wywiadów, to „Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga. Jako pierwszy polski pisarz otrzymał w jednym roku podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru (w roku 2016 za książki „Kasacja” i „Zaginięcie”).

Międzynarodowy Dzień Pisarza

10. Rachel Abbott

Rachel Abbott to brytyjska pisarka thrillerów psychologicznych. Wśród książek jej autorstwa znajdują się takie tytuły jak „Szóste okno”, „Śpij spokojnie” oraz „Obce dziecko”. Powieści Abbot zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków obcych i sprzedały się w milionach egzemplarzy. Rachel Abbott została okrzyknięta sensacją rynku e-wydawniczego przez „The Guardian” oraz jednym z najgorętszych nazwisk tej branży przez czasopismo „Observer”.

Międzynarodowy Dzień Pisarza


Autor: Marina Grabowska
Zdjęcia: wikipedia.org, pexels.com