Przytulenie – mały gest, dzięki któremu możemy okazać innym wsparcie, poprawić humor czy wyrazić naszą miłość. Dlatego 31 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania.

To niecodzienne święto pomaga zapomnieć o smutku  oraz sprawia, że czujemy się potrzebni i szczęśliwi. Ściskamy się z bliskimi i przyjaciółmi, gdy żegnamy się lub spotykamy się ponownie oraz przedłużamy ten proces w swoich myślach, gdy tęsknimy za nimi. W ten sposób możemy podarować swoje ciepło i radość drugiej osobie.

Skąd pochodzi święto przytulania się?

Naukowcy z Instytutu Badań nad Dotykiem odkryli, że pary we Francji poświęcają na przytulanie aż 3 razy więcej czasu niż zakochani za oceanem. Amerykanie wstydzili się publicznie okazywać sobie uczucia. Tak też zapoczątkowano święto przytulania się. W 1986 roku Kevin Zaborny i Adam Olis postanowili to zmienić i tak narodził się Międzynarodowy Dzień Przytulania.

Tradycje

Najważniejsze w tym dniu jest uświadomienie sobie, że przytulenie drugiego człowieka nic nie kosztuje, a może sprawić komuś radość. Jedną z zakorzenionych tradycji tego dnia jest przytulanie się z nieznajomymi. Możesz po prostu przejść się ulicą, przytulić przechodniów, uśmiechnąć się do nich, darować ludziom swoją energię i wspaniały nastrój. Najważniejsze to przytulić jak najwięcej osób! W ostatnich latach aktywni uczestnicy uroczystości wcześniej przygotowują się do Dnia Przytulań, umawiając się na spotkanie w określonym czasie i miejscu.

Dzień Przytulania w dzisiejszych czasach to niezwykle ważne święto. Podkreśla znaczenie troski, uwagi, wsparcia, a także wzmacnia relacje międzyludzkie. Dlatego ściskajcie się nawzajem!


Autor: Wiktoria Osipczuk
Zdjęcia: pixbay.com