Teatr, choć czasem niedoceniany, ma swoje święto. 27 marca celebrują je aktorzy, reżyserzy, scenografowie, scenarzyści i inni ludzie teatru. Pamiętajmy o sztuce i wspierajmy ją!

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku, podczas światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Inicjatywę wykazał Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, by upamiętnić inaugurację Teatru Narodów – festiwalu, na którym w 1957 roku w Paryżu spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. Co roku rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau.

W Polsce w latach 1973-2001 Dzień Teatru miał charakter zorganizowanych obchodów uregulowanych centralnie. Obchody w roku 1973 zorganizowano 27 maja, już w następnych latach święto obchodzono 27 marca. Od 1983 z okazji tego święta Zarząd oraz Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznaje rokrocznie Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI.

W tegorocznym orędziu wypowiadali się: Simon McBurney – aktor, pisarz i reżyser z Wielkiej Brytanii, a w Polsce Maja Kleczewska – reżyserka.

– Teatr nie przeminie. Ponieważ teatr jest miejscem – mam ochotę powiedzieć schronieniem – gdzie ludzie gromadzą się i natychmiast tworzą wspólnotę (…) przeszłość i teraźniejszość są niepodzielne, a łańcuch ludzkiej wspólnoty nigdy nie zostanie złamany przez tyranów i demagogów – mówił Simon McBurney.

– Oburzajmy się, jak pisał przed śmiercią Stefan Hessel, na niesprawiedliwość, bo gniew na nią musi być niewzruszony. Życzę nam, byśmy mieli odwagę protestować przeciwko pogardzie i utracie pamięci, przeciwko fałszowi i obłudzie, przeciwko hipokryzji i świętemu spokojowi, byśmy mieli odwagę naruszenia tabu, byśmy rozbijali stereotypy i obnażali intelektualne lenistwo, byśmy umieli podważać własne przyzwyczajenia i byśmy nigdy nie stawiali pomników sami sobie –  wygłosiła Maja Kleczewska.


We Wrocławiu Dzień Teatru obchodzą:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej oraz Teatr Polski – w podziemiu zapraszają na „Nieuniknione/ Performance” w reżyserii Marzeny Sadochy oraz na przygotowywany specjalnie na ten dzień przez aktorki i aktorów Teatru Polskiego – w podziemiu performance: „piligrim/majewski dobre słowo od igora. dobre słowo dla igora” w reżyserii Sebastiana Majewskiego. Performance zacznie się o godz. 16 na placu Wolności, natomiast o godz. 18 w galerii Studio BWA (ul. Ruska 46 a/301) rozpocznie się „Nieuniknione/Performance”.
Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego (ul. Świdnicka 28), w ramach cyklu „Opowieść Teatralna T[pl”, o godz. 19 zacznie się pokaz spektaklu Teatru Telewizji: „Pieśń o blasku wody. Poezje Karola Wojtyły” (reż. Andrzej Wajda). W drugiej części pokazany zostanie „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II. Bilety po 5 zł.
W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru z Urbancard Premium za 1 zł można obejrzeć spektakl. Tę akcję teatry organizują wspólnie z Urzędem Miasta. Uczestnicy programu mogą kupić maksymalnie dwa bilety, pierwszy w cenie nominalnej, drugi za złotówkę, a promocja obejmuje wszystkie spektakle repertuarowe od dziś do końca kwietnia. Promocja odbywa się we Wrocławskim Teatrze Lalek (kasa czynna w godz. 11-19, w godz. 14.30-15 przerwa), Teatrze Muzycznym Capitol (w godz. 9-19), Wrocławskim Teatrze Współczesnym (w godz. 12-19).
Stowarzyszenie “Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami wraz z Zespołem zaprasza na otwartą próbę spektaklu „2018: Odyseja Człowieczna” w reż. Agnieszki Bresler, o godz. 11 w Centrum Inicjatyw Artystycznych przy ul. Tęczowej 79.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: wikipedia commons