Świętujemy go już 56 lat – od 27 marca 1961 roku. Tegoroczne obchody we Wrocławiu wiążą się z otwarciem pierwszego w Polsce Muzeum Teatru. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was listę spektakli, na które warto się wybrać do wrocławskich teatrów.

Z okazji tego dnia, wybitny człowiek teatru wystosowuje orędzie do całego „teatralnego świata”. W tym roku głos zabrała Isabelle Huppert z Francji: „Teatr dla mnie to Inny, dialog, brak nienawiści, przyjaźń między narodami”.

Nie brakuje również krajowego przekazu. Leszek Mądzik powiedział: Są przestrzenie, w których czujemy się bezpiecznie, mimo że dotykają one przeżyć zarówno bolesnych jak i radosnych. Stają się domem otwartym, przygarniającym tych, którzy szukają i tych, którzy zbliżyli się do tajemnicy prawdy o nas samych. Teatr jest taką świątynią, do której tłumnie bądź samotnie zdążamy, by przeżyć spotkanie z drugim człowiekiem, ufni w jego szczerość, wrażliwość i talent. Tego intymnego spotkania pragną tak twórcy jak i widzowie”.

Muzeum Teatru

Odwiedzić będziemy mogli je już w najbliższą środę. Znajduje się na pl. Wolności 7a, tuż przy Narodowym Forum Muzyki. „Głównym celem muzeum jest prezentowanie i promowanie dorobku wrocławskiej sceny teatralnej, uważanej za jedną z najważniejszych w Europie, ze szczególnym naciskiem na przypomnienie postaci jej wybitnego twórcy – Henryka Tomaszewskiego” – czytamy na stronie.

Do wystawy stałej, na którą wstęp jest bezpłatny, należą:  mieszkanie Henryka Tomaszewskiego (w nim dokumenty, nad którymi pracował przed śmiercią, jego kolekcje lalek oraz zabawek), gabinet prof. Janusza Deglera (z czterema tysiącami tomów dotyczących teatru, które przekazał muzeum) oraz atelier Stefana Arczyńskiego (w nim analogowa ciemnia fotograficzna z oryginalnym wyposażeniem).

Bilety na wystawy czasowe będą kosztowały 10 zł i 15 zł. Godziny otwarcia: środa – piątek 10:00-17:00, sobota – niedziela 10:00 – 18:00.

Polecane spektakle


Teatr Muzyczny Capitol:

1. „Mistrz i Małgorzata” – „Spektakl to majstersztyk – ze świetną muzyką Piotra Dziubka, przejrzystą narracją i znakomitymi aktorskimi kreacjami” – Magda Piekarska dla „Gazety Wyborczej Wrocław”. Spektakl nie znajduje się w zaplanowanym repertuarze. Bilety: poniedziałek – czwartek ulgowy 20 zł – 50 zł, normalny 30 zł – 60 zł, piątek – niedziela ulgowy 30 zł – 60 zł, normalny 40 zł – 70 zł.

2. „Ja, Piotr Rivière…” – „Nie wiedziałam, co znaczy trzymać widza w napięciu. Nie widziałam tak genialnie poprowadzonego zespołu ludzi. Nigdy nie zdarzyło mi się płakać bijąc brawo. Nigdy nie zdarzyło mi się być całkowicie zasmuconą. Rozdartą na kawałki. Nie zdarzyło mi przez kilkanaście dni wciąż śnić obrazy, mamrotać pod nosem kwestie wyjęte z ust bohaterów i wzruszać się na samo ich wspomnienie” – Sabina Misakiewicz dla DzielniceWroclawia.pl. Brak biletów na kwietniowe przedstawienia. Ceny: 45 zł ulgowy, 55 zł normalny.

3. „Kocham Cię. Ja Ciebie też nie. Serge Gainsbourg” – „Przedstawienie Studniaka to bardzo udany show rozrywkowy. Olbrzymi wkład pracy włożonej przez artystów w realizację tego projektu budzi szacunek. Chciałoby się więcej…” – Mirosław Kocur dla teatralny.pl. Spektakl nie znajduje się w obecnym repertuarze. Bilety: 30 zł ulgowy, 35 zł normalny.

Dodatkowo: Posiadacze karty miejskiej Urbancard z aktywnym statusem Premium mają prawo do zakupu biletów na spektakle repertuarowe Teatru Muzycznego Capitol i Przeglądu Piosenki Aktorskiej z 20% zniżką, za wyjątkiem spektakli gościnnych i premierowych”.

WAŻNE: Bilety do Teatru Muzycznego Capitol w większości sprzedają się w dniu, gdy ogłaszany jest repertuar na kolejny miesiąc. Trzeba być przygotowanym i liczyć na łut szczęścia.


Wrocławski Teatr Współczesny

1. „Gałgan” – „Tekst tekstem, ale ten mały teatr był zadziwiająco pełny w każdej warstwie. Nie na darmo krew i plamy na sukni, zazwyczaj zwiastujące końcówkę spektaklu, tutaj pojawiły się na początku, jeszcze przed rozpoczęciem właściwej akcji, właściwie jako element scenografii. Zapowiadały, że będzie gęsto. I rzeczywiście, woda i krew zamieniły się w ciało na Małej Scenie” – Jarosław Klebaniuk dla natemat.pl. Dwa wolne miejsca na środę, 12 kwietnia, godzinę 19:00. Bilety: ulgowy 24 zł, normalny 32 zł.

2. „Hopla, żyjemy!” – „To nie jest jednak przedstawienie o odzyskanej miłości (nie ma też kurtyny). Krystynie Meissner chodzi o odzyskanie starości jako normalnego okresu ludzkiego życia, bez etykiet, specjalnego traktowania, bez społecznych granic” – Grzegorz Chojnowski z Radia Wrocław na swoim blogu chojnowski.blogspot.com. Wolne miejsca na 30 marca, 31 marca i 1 kwietnia na godzinę 19:15 oraz na 2 kwietnia na godzinę 18:15. Bilety: ulgowy 24 zł, normalny 32 zł.

3. „Walentina. The last human dog” – „Spektakl Sołtysik pozostaje bezwarunkowym wyznaniem wiary w miłość i jej ponadludzką moc, a jego bohaterka Walentyna zupełnie niedzisiejszą postacią” – Jolanta Kowalska dla teatr-pismo.pl. Nie znajduje się w obecnym repertuarze.

Dodatkowo trzy całoroczne promocje:

– weekendowe bilety dla par: w sobotę i niedzielę, wybierając się do nas we dwójkę, zapłacą Państwo tylko 24 zł za 1 miejsce, czyli razem – 48 zł
– niedziele dla Seniorów: bilety na niedzielne spektakle Seniorzy będą mogli kupić za 17 zł
– studenckie wtorki: z legitymacją studencką we wtorki bilet kosztuje 17 zł.

 


Wrocławski Teatr Komedia

1. „Boeing Boeing” – „Komizm sytuacyjny opiera się na narodowych stereotypach, kreślonych grubą kreską. Niemka zachowuje się niczym żołnierz, Amerykanka jest słodka. Do tego dochodzi stereotyp polskiego inteligenta – kompletnego niezguły, życiowego nieudacznika, prezentowany przez przyjaciela Maksa, Pawła (Krzysztof Grębski) oraz wyraźnie wschodni akcent Nadii, najwyraźniej przybyłej zza Buga” – Małgorzata Matuszewska dla „Gazety Wrocławskiej”. Jedno wolne miejsce jeszcze 31 marca (piątek) godz. 20:00, trzy 1 kwietnia (sobota) godz. 20:00, a czternaście na 2 kwietnia na godzinę 17:00. Bilety: ulgowy 60 zł, normalny 80 zł.

2. „Pomoc domowa” – „Szczęśliwi małżonkowie, którzy wyjeżdżając nie wyjeżdżają i nie wracając – wracają ze swoimi nowymi partnerami, funkcjonują w domu rodzinnym, w którym tylko gosposia widzi co się dzieje, choć chyba nawet ona czasami nie do końca rozumie. Tak zakrojona fabuła pozwala nam zobaczyć wiele niedomówień i nieporozumień, które co rusz powodują salwy śmiechu” – Daniel E. Groszewski dla DzielniceWroclawia.pl. Ostatnie wolne bilety jeszcze na 30 marca (czwartek) na godz. 20:00 oraz 31 marca godz. 17:00 i 20:00. Więcej na 23 kwietnia (niedziela) godz. 18:00 i 24 kwietnia godz. 19:00. Bilety: ulgowy 60 zł, normalny 80 zł.

3. „Z Twoją córką? Nigdy!” – „to doskonały spektakl na pogłębienie »zmarszczek uśmiechu«” – Dorota Olearczyk dla pik.wroclaw.pl. Spektakl nie jest zaplanowany w repertuarze. Bilety: ulgowy 60 zł, normalny 80 zł.


Wrocławski Teatr Pantomimy

1. „Historia Brzydoty” – „Wyszła poza ramy, do których przyzwyczaiła nas pantomima. Połączyła taniec, gest i słowo. Opowiedziała historię luźno inspirowaną „Historią brzydoty” Umberto Eco. Swoje aktorki zamieniła w wyznawczynie anoreksji – piękności, które same siebie wiodą ku unicestwieniu” – Agnieszka Kołodyńska dla wroclaw.pl. Nie jest zaplanowany w repertuarze. Bilety: ulgowy 20 zł, normalny 30 zł, grupowy (10 osób) 15 zł.

2. „Szkoła błaznów” –  „Zbigniew Szymczyk przenosi do XXI wieku tę część myślenia Ghelderode’a, która jest uniwersalna i świetnie mieści się w ramy naszego myślenia. Z połączenia błazeństwa i dyktatury powstaje doskonałe wizualnie i znaczeniowo sceniczne dzieło” – Karolina Obszyńska dla teatralia.com.pl. 7, 8 i 9 kwietnia (piątek, sobota, niedziela), godzina 19:00. Bilety: jak „Historia brzydoty”.

3. Pustka. Pustynia. Nic” – „Sztuka milczących artystów po dwóch tysiącleciach nie utraciła uroku. Ciało ludzkie to wciąż niezgłębiony skarbiec wspaniałych opowieści. Nie jestem pewien, czy na początku było słowo. Nowy spektakl Bzdyla i Trzaski przekonuje, że pierwszy człowiek był raczej tancerzem” – Mirosław Kocur dla teatralny.pl. Nie jest zaplanowany w repertuarze. Bilety: jak wyżej.

Dodatkowo:

Tani piątek – w każdy pierwszy piątek miesiąca bilety na przedstawienia w danym miesiącu można kupić w cenie 15 złotych. W ramach TANIEGO PIĄTKU nie obowiązuje rezerwacja biletów. Bilety są do nabycia tylko i wyłącznie bezpośrednio w kasach Teatru Polskiego na hasło „tani piątek”.

Urban Card – Posiadacze Urban Card, po okazaniu karty w kasie podczas zakupu biletu, otrzymają zniżki: 50 proc. na bilet normalny (cena po zniżce to 15 zł), oraz 25 proc. na bilet ulgowy (cena po zniżce to 10 zł).


Teatr Ad Spectatores

1. „Północ w Breslau” – „Twórcy sprawnie lawirują pomiędzy różnymi gatunkami i klimatami – od komediowych, poprzez sensacyjne, szpiegowskie, aż do kryminalnych […] Zespołowi Teatru Ad Spectatores udaje się stworzyć trudny do zdefiniowania klimat, w którym znajdziemy mnóstwo sprzeczności” – Katarzyna Mikołajewska dla teatralia.com.pl. 1 i 2 kwietnia (sobota, niedziela), godzina 21:00. Bilety: ulgowy 22 zł, normalny 27 zł, grupowy (5 osób) łącznie 99 zł.

2. „9 – Rekonstrukcja” – „9 – rekonstrukcja” tumani i przestrasza na potęgę – spektakl teatru Ad Spectatores okazał się repertuarowym hitem (…) Atakuje niemal wszystkie zmysły – poza wzrokiem i słuchem, także dotyku i powonienia. Zresztą nawet ci, którzy zechcą się przekonać, jak słodko smakuje śmierć w teatrze, będą mieli ku temu okazję” – Magda Piekarska dla „Gazety Wyborczej Wrocław”. Spektakl każdorazowo może obejrzeć wyłącznie 9 widzów. Pojedyncze wolne miejsca 31 marca (piątek) 21:00,  3 i 4 kwietnia (poniedziałek, wtorek) 18:30,  9 kwietnia (niedziela) 18:30 i parę innych dni. Więcej 11 kwietnia (wtorek) 19:45 i 21:00 19 kwietnia (środa) 18:30, 19:45 i 21:00 oraz w wiele innych dni. Jednakowa cena biletu: 39 zł.

3. „Noc Walpurgi” – „Spectatorsów fascynuje historia i podają ją swoim widzom w niebanalnym sosie. Ich przedstawienia bywają zaskakujące, a „Noc Walpurgii” zaskoczyła mnie nie tylko artystycznie. Kilka dni przed jej premierą pomyślałam: szkoda, że nikt nie wykorzystał burzonego budynku Cuprum przy pl. Jana Pawła II jako planu filmowego, bo wyglądał niezwykle. Otóż zrobili to Spectatorsi” – Małgorzata Matuszewska dla „Gazety Wrocławskiej”. 21 i 22 kwietnia (piątek, sobota). Bilety: ulgowy 22 zł, normalny 27 zł, grupowy (5 osób) łącznie 99 zł.

Miejsce dla teatru!

Jeżeli chodzi o wrocławskie teatry, to naprawdę jest w czym przebierać. Powyższe zestawienie to tylko cząstka życia kulturalnego miasta, którą warto przyswoić. Sztuki nigdy dość. Na koniec odwołam się jeszcze do słów z tegorocznego orędzia Isabelle Huppert  z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru: „Przypominam sobie pewnego reżysera starej daty, który każdego wieczora przed podniesieniem kurtyny mówił mocnym głosem w kulisach: »Miejsce dla teatru!«”


Autor: Mariusz Bartodziej