Już niedługo swoje imieniny obchodzi Mikołaj. Ale tego dnia nie tylko jemu daje się prezenty, ale wszystkim grzecznym dzieciom z okazji Mikołajek – święta na cześć Świętego Mikołaja – biskupa z Miry.

Na wystawach sklepowych pojawiają się świąteczne dekoracje, w radiu słychać Last Christmas, a w oknach migają światełka – co to oznacza? Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Ale zanim wspólnie usiądziemy przy stole wigilijnym, najpierw – 6 grudnia, zawita do nas Święty Mikołaj z drobnymi upominkami z okazji Mikołajek. Prezenty to jednak nie jedyne atrakcje, które można sobie zafundować tego dnia. We Wrocławiu istnieje wiele ciekawych możliwości na spędzenie tego dnia. Oto kilka z nich:

1. Rozświetlenie wrocławskiej choinki

Pierwszym i najważniejszym punktem jest rozświetlenie choinki. Święty Mikołaj odwiedzi wrocławski Rynek, by jak co roku, przyozdobić drzewko licznymi światełkami. Oczywiście będą mu towarzyszyć elfy, które obdarują dzieci upominkami. Świętego Mikołaja przywita Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

2. Mikołajki w Afrykarium

Mikołajki można spędzić również w towarzystwie zwierząt. To właśnie proponuje wrocławskie Afrykarium, gdzie będzie można podziwiać ponad 60 gatunków ryb, spotkać zielonego żółwia i rekina, albo śpiące hipopotamy. Następnie na uczestników czeka zabawa przy ozdabianiu pierniczków. Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu.

3. Mikołajki w Kolejkowie

Jedyną w swoim rodzaju okazję będą mieli ci, którzy 7 grudnia zawitają do wrocławskiego Kolejkowa. Właśnie tam będzie można spotkać Mikołaja i zapoznać się z tajnikami energii elektrycznej. W godzinach od 11:00 do 17:00 Mikołaj wręczy prezenty, a przedstawiciele Tauronu  opowiedzą trochę o tym, jak funkcjonuje energia elektryczna oraz zaproszą do eksperymentów i doświadczeń. Na wydarzenie nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

4. Mikołajki z filmem w tle

W Kinie Nowe Horyzonty podczas weekendu (7-8 grudnia) na chętnych czekać będą świąteczne filmy, bezpłatne warsztaty, a także słodka niespodzianka. W programie także m.in. tworzenie świątecznych ozdób, pokazy produkcji cukierków (z obowiązkową degustacją) czy seanse filmowe. Na ekranie wyświetlane będą takie filmy jak: Basia 3, Uroki zimy, Śnieżna paczka, a także Kraina lodu 2. Rodziny/grupy z dziećmi mogą kupić bilety rodzinne w cenie 15 zł. Natomiast wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny, bez wcześniejszych zapisów (obowiązuje zasada pierwszeństwa). Bilety na pokazy filmowe można kupić w kasach kina lub na www.kinonh.pl.

Jeżeli jednak zamierzacie skupić się tylko na prezentach, przedstawiamy kilka możliwości drobnych upominków, które ucieszą każdego. Bowiem Mikołajkowe prezenty nie muszą być drogie i wyszukane (te pomysły zostawcie sobie na Boże Narodzenie). W Mikołajkach chodzi po prostu o drobny gest.

1. Kalendarz adwentowy

Mimo że dostaniemy go 6 grudnia, to i tak jest to dobry prezent (pierwsze 6 czekoladek można zjeść już od razu). To słodki sposób na odliczanie dni do Bożego Narodzenia. I nigdy nie wiadomo, co kryje się w danym okienku kalendarzowym. Poza tym z roku na rok jest coraz więcej ciekawszych pomysłów na kalendarze adwentowe. Są takie dedykowane typowo dla kobiet (kalendarze beauty) a także specjalne dla mężczyzn z akcesoriami, które przydadzą się każdemu mężczyźnie.

2. Skarpety

To jest zawsze dobry prezent. Tym bardziej, że jest coraz większy wybór śmiesznych i ciekawych wzorów. Na Mikołajki warto wybrać te z motywami świątecznymi i obowiązkowo powinny być ciepłe. Spodobają się każdemu i na pewno zrobią furorę na świątecznym przyjęciu.

Boże Narodzenie

3. Świeczki

Niedrogie, pięknie pachną i umilają atmosferę. Do tego jeżeli wybierzemy te np. o zapachu przypraw korzennych to naprawdę można poczuć się jak w prawdziwej chatce z piernika.

Boże Narodzenie

4. Słodycze

Ucieszą każdego (chyba, że ktoś jest na diecie). Wybór też jest ogromny, od czekoladek, przez batoniki, ciasteczka, cukierki, aż do pierniczków. Można jednak bardziej się postarać i przygotować słodycze własnoręcznie zrobione np. muffiny czy pierniki i fantazyjnie ozdobić. Aż szkoda będzie jeść, ale efekt zostanie osiągnięty.

Boże Narodzenie

5. Zestawy

Jeżeli ktoś ma czas i dryg do tworzenia unikatowych, ciekawych prezentów, to można stworzyć świąteczny zestaw, czyli kilka rzeczy, odpowiadających danej okazji. To, co skompletujecie pozostawiam do własnej interpretacji. Może to być np. zestaw zimowy (termofor, herbata, zaparzacz do herbaty), zestaw dla czytelnika (książka + zakładka), zestaw na spacer (czapka, rękawiczki, termos). Pomysły można mnożyć bez liku i na pewno któreś z połączeń spodoba się waszym bliskim.

Święta

6. Ozdoby świąteczne

Mikołajki to jeszcze taki czas, że nie każdy może mieć zakupione wszystkie dekoracje świąteczne, a półki sklepowe uginają się od nadmiaru bombek, światełek czy łańcuchów. Można zainwestować w ozdobną, unikatową bombkę lub kupić ozdobę, która będzie pasowała do wnętrza naszego obdarowanego. Przy okazji można pomyśleć o prezencie dwa w jednym np. świecznik w kształcie choinki czy renifera, byłby idealną świąteczną ozdobą.

bombki


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Instagram, Pixabay, mat. prasowe