Poplamione, pogięte i naderwane papierowe legitymacje szkolne i często zapominane przez studentów legitymacje studenckie odejdą niedługo w zapomnienie. Wszystko to za sprawą  mLegitymacji, czyli dokumentu, którym posługiwać się będzie można przy użyciu smartfona. 

Testy mLegitymacji, czyli legitymacji dostępnych w smartfonie, Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło już w lecie bieżącego roku. W próbach uczestniczyły szkoły podstawowe w Siedlcach, Halinowie i Żyrardowie. Od końca października na Politechnice Wrocławskiej trwa natomiast pilotaż mobilnej wersji legitymacji studenckiej. To właśnie na tej wrocławskiej uczelni wydano studentom pierwsze mobilne legitymacje.

Legitymacja w smartfonie zamiast na papierze

mLegitymacja to mobilna wersja legitymacji szkolnej lub studenckiej. Ma być ona uzupełnieniem jej standardowych form, czyli papierowej lub plastikowej karty. mLegitymacja jest częścią aplikacji mObywatel i zawiera te same dane, które można znaleźć na tradycyjnych legitymacjach, czyli:

– imię i nazwisko ucznia lub studenta
– numer legitymacji lub albumu
– datę wydania
– termin ważności
– status użytkownika (uczeń, student)
– datę urodzenia
– PESEL
– adres zamieszkania
– nazwę i adres szkoły lub uczelni

Z elektronicznej legitymacji można korzystać w tych samych sytuacjach, co w przypadku fizycznej wersji tego dokumentu. Oznacza to, że mLegitymacją można potwierdzić status ucznia/studenta podczas kontroli biletów czy zakładania karty w bibliotece. Elektroniczna legitymacja służyć ma również do potwierdzenia zasadności otrzymania zniżki przy kupowaniu biletów do kina czy biletów komunikacji miejskiej. Na początku mLegitymacje będą dostępne dla telefonów z systemem Android w wersji minimum 6.0.

mLegitymacja częścią większego projektu

Mobilna legitymacja jest kolejnym narzędziem z puli e-usług, które wprowadzone zostały przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach projektu mDokumenty. Pierwszym jego etapem było stworzenie aplikacji mObywatel, którą ostatecznie uruchomiono na początku 2018 roku. Projekt mLegitymacji zakładał natomiast przygotowanie aplikacji dla uczniów i studentów, która może zastąpić tradycyjne dokumenty wydawane w szkołach i na uczelniach.

 

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: pixabay.com, materiały Ministerstwa Cyfryzacji