Państwowe Wydawnictwo Naukowe opublikowało wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Niekwestionowanym zwycięzcą jest wyraz dzban.

Na dzban oddano 30% głosów. Drugie miejsce zajął przymiotnik masny, a trzecie prestiż. W pierwszej piątce znaleźli się też zwycięzcy poprzednich edycji – XD i sztos. Jury postanowiło też nagrodzić trzy oryginalnie zbudowane słowa – zwyklak, normik oraz mamadżer.

Definicje proponowane przez uczestników naszego plebiscytu wskazują na wieloznaczność i bogactwo skojarzeń tego epitetu. Od jednoznacznie negatywnych: ‘osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden’ po łagodne ‘niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela’. Są też definicje obrazowe: ‘ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada’ i zwięzłe ‘no debil’. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: ‘Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban – komentuje Marek Łaziński, juror plebiscytu.

Skąd wziął się dzban? Jest metaforą pustej głowy, która na popularności zyskała dzięki filmikom Klocucha. Youtuber w swoich klipach omija wulgaryzmy, wyzywając ludzi od dzbanów. Innym odniesieniem jest postać Jughead’a z serialu Riverdale, która w wolnym tłumaczeniu oznacza dzbanogłowy.


Autor: Aleksandra Joanna Kowalczyk
Zdjęcie: pixabay