Świat poznał nowego mistrza Europy w szachach błyskawicznych tzw. blitzu. W rozegranych mistrzostwach rywalizowało ponad 300 zawodników z całej Europy. W czołówce znalazł się reprezentant naszego kraju, arcymistrz (GM) Mateusz Bartel.

Tegoroczną areną zmagań o tytuł mistrza kontynentu w szachach błyskawicznych była Macedonia, a konkretnie stolica tego kraju – Skopje. Jest to odmiana szachów, w której zawodnicy na rozegranie mają nie więcej niż 10 minut.

W szranki stanęło 324 zawodników z całej Europy. Sam turniej miał formę 11 podwójnych rund. W każdej rundzie zawodnicy grali pomiędzy sobą dwie partie, po jednej białymi i czarnymi, a tempo gry wynosiło po 3 minuty na partię + 2 sekundy za każde wykonane posunięcie.

Z całej batalii zwycięsko wyszedł rosyjski arcymistrz GM Vladislav Artemiev (obecny na zdjęciu),który zgromadził 18,5 pkt z 22 możliwych i wyprzedził drugiego w klasyfikacji reprezentanta Gruzji, GM Ivana Cheparinova o 1,5 pkt, oraz GM Davida Navarrę z Czech o 2 pkt. Najlepiej z Polaków zaprezentował się zawodnik KSzu Polonii Wrocław, GM Mateusz Bartel. Czołowy wrocławski szachista zgromadził 15,5/22 i skończył rywalizację na 13 miejscu. To lepszy rezultat niż przed rokiem, kiedy w Katowicach GM Bartel z identycznym dorobkiem punktowym uplasował się na 37. lokacie.

W pierwszej setce znalazł się również inny Polak, a co więcej, inny Bartel. Wynik 13/22 i miejsce 76 to wynik grającego na co dzień w LKSie Wrzos Międzyborów mistrza FIDE (FM) Michała Bartla, brata Mateusza. Ciekawym smaczkiem jest fakt, że w trzeciej rundzie los skojarzył braci ze sobą. Obaj panowie solidarnie wygrali po jednej partii.


Autor: Hubert Jan Faron
Zdjęcie: Instagram