Różne rodzaje, kolory i ceny. Moda na maski antysmogowe coraz bardziej się rozprzestrzenia. Jednak czy to rzeczywiście działa? A może to tylko pozorne bezpieczeństwo?

Powietrze we Wrocławiu nie sprzyja. Jakość na dzień 4 lutego 2019 była poniżej normy. Stolica Dolnego Śląska cały czas znajduje się w czołówce miast najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Jak zatem chronić swoje zdrowie? Coraz więcej osób decyduje się na zakup maski antysmogowej. Pojawia się ona w ofercie wielu sklepów, nawet w sieciówkach. Jednak czy rzeczywiście dzięki niej można się czuć bezpieczniejszym?

Półmaski

Przy wyjściu do pracy, szkoły, na spacer, czy na zakupy proponowane są półmaski spotykane w hurtowniach BHP, marketach budowlanych, czy w sklepach z narzędziami. W przypadku brzydkich zapachów pochodzących z lotnych związków organicznych można zaopatrzyć się w półmaski z węglem aktywnym. Na rynku znaleźć można wiele tego typu masek, a ich cena waha się mniej więcej od ok. 15 do nawet 300 zł. Przy stosowaniu półmasek przeciw smogowych w trakcie biegania, czy jazdy na rowerze trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego zrobiony jest produkt oraz na powierzchnię, przez którą ma przepłynąć filtrowane powietrze. Takie maski najczęściej są przeznaczone do jednorazowego użytku (do 8 godzin, choć zdarzają się takie na dłuższy użytek, ale wtedy trzeba wymieniać filtry). Krótkotrwałe użytkowanie to troska o higienę. Nie powinno się ich także chować do torebek foliowych zaraz po zdjęciu, lecz je najpierw osuszyć. Półmasek nie należy również prać. Jednak ich zaletą jest to, że mają wymienne filtry.

Chusty i kominy

Jeżeli ktoś preferuje innego rodzaju maskę, na rynku dostępne są także chusty, i kominy. Mają niewymienne filtry, ale można je użytkować przez pół roku w tym czasie piorąc. Taką maskę zawiązuje się z tyłu głowy. Posiada ona także nosek, dzięki któremu można ją dopasować do kształtu twarzy. W tym przypadku cena wynosi ok. 100 zł.
Na co zwrócić uwagę wybierając maskę? Po pierwsze czy ma otwory filtrujące odpowiadające za odprowadzanie wydychanego powietrza, a wraz z nim pary wodnej. Przydatny może okazać się również klips, który zwiększy przyleganie maski do twarzy i dopasuje się do jej kształtu.
Jednak czy maski antysmogowe rzeczywiście są skuteczne jak zapewniają producenci?

– Po pierwsze maski w codziennym użytkowaniu są niekomfortowe. Dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa – mówi dr hab. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Większość masek tak naprawdę nie ma filtrów lub są one bardzo słabej jakości. A co za tym idzie noszenie ich jest bezcelowe, wręcz jest jeszcze gorzej, ponieważ nie dochodzi do cyrkulacji powietrza – dodaje.

Zanim zaczniemy nosić maski, zadbajmy po prostu o czystość powietrza. Stosujmy się do uregulowań i reagujmy, jeżeli ktoś inny się nie stosuje. Dla aktywnych polecane są ćwiczenia w parkach lub lasach oddalonych znacznie od ulic i osiedli. Spacerowicze najlepiej niech wyjadą poza miasto lub wybierają tereny zielone z dala od ulic.

Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Instagram