Moneyball, w reżyserii Bennetta Millera, to film, którego scenariusz jest oparty prawdziwych wydarzeniach. Historia Billy’ego Beane została opisana w książce Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game autorstwa Michaela Lewisa.

Baseball – jedna z czterech wiodących dyscyplin w Stanach Zjednoczonych. Wraz z koszykówką, futbolem amerykańskim oraz hokejem dominują pod względem popularności, zainteresowania medialnego itp. Nic więc dziwnego, że producenci muzyczni i filmowi, często nawiązują do tych sportów. Pierwszymi, większymi filmami o tematyce sportowej była seria filmów o Rockym Balboa, jednakże filmy te to całkowicie fikcja literacka.

Metoda Billy’ego Beane

Inaczej jest w przypadku Moneyball, który opowiada historię Billy’ego Beane – menedżera generalnego drużyny baseballowej Oakland Athletics, w której niegdyś występował jako zawodnik. Zasłynął z tego, że wymyślił metodę statystyczną z zakresu ekonomii baseballu. Pozwalała ona na dokładne dopasowanie zawodników, do poszukiwanych przez skautów atrybutów. Dzięki temu, klub z małym budżetem, takim jakim dysponował zespół z Oakland, mógł ściągać zawodników dużo tańszych i takich, którzy często byli odrzucani przez inne kluby. W filmie świetnie to pokazano. Dowiedzieć się można, że pensja roczna weterana wynosi 7 milionów dolarów rocznie, z czego połowę opłacają New York Yankees. Jak to ujął w filmie Billy: płacą 3,5 miliona dolarów, abyś grał przeciwko nim. Mimo to, według nowego systemu Beana, Justice był mega potrzebnym graczem w układance Atletów.

Moneyball

Rzeczywisty bohater

Główny bohater filmu, grany przez Brada Pitta, został w 100% odwzorowany na postaci rzeczywistej. Za przykład mogą służyć: odmowa 12,5 milionowego kontraktu, jaki oferowali Boston Red Sox czy imię córki Beana. To, co reżyser filmu postanowił zmienić dość znacząco, to postać graną przez Jonaha Hilla, czyli asystent generalnego menagera – Peter Brand. Osoba, na której wzorowana jest ta postać, to tak naprawdę Paul DePodesta – absolwent Harvardu, który obecnie jest dyrektorem strategicznym klubu NFL Clevland Browns, w przeszłości sam trenujący futbol amerykański. W filmie został ukazany jako absolwent Yale, który ze sportem raczej nie miał nic wspólnego, co można wnioskować po sylwetce bohatera. DePodesta miał największe pretensje zarówno do Lewisa, jak i Millera za to, że został on przedstawiony jako osoba kompletnie nie znająca się na baseballu, która całkowicie opiera się na danych statystycznych, co nie było zgodne z prawdą.

Film oceniam jako bardzo dobry, ciekawy i interesujący. Nie tylko dla ludzi związanych ze sportem, bo zostały tam poruszone różne wątki, jak na przykład, błędne podjęcie życiowych decyzji w przeszłości, czy relacja ojciec – córka. Moneyball odbił się na tyle dobrym echem, że został nominowany w sześciu kategoriach do najbardziej renomowanej nagrody filmowej, czyli Oscarów. Nie wygrał ani jednej statuetki, co może dziwić, gdyż Brad Pitt naprawdę zagrał fenomenalnie.


Autor: Oliwer Korsak
Zdjęcie: Instragram, filmweb