Początek listopada to czas na zmianę, drodzy panowie. Jeśli zazwyczaj golicie całą twarz, to przez najbliższy miesiąc pozwólcie przynajmiej rosnąć swoim wąsom. Wszystko po to, by zachęcać mężczyzn do badań profilaktycznych.

Osobliwy pomysł jest prosty i skuteczny. Wystarczy, że zapuścisz bujnego wąsa. Wszyscy znajomi zaczną się dziwić i pytać cię o powody tak nagłej zmiany wizerunku. Zarost ma być pretekstem do rozmowy o męskich problemach. To dobra sytuacja, by wspomnieć o tym, jak ważna są profilaktyczne badania w zakresie męskich nowotworów.

Pomysł dwóch przyjaciół z Australii rozwinął się już na skalę światową. W akcji biorą co roku sportowcy oraz osoby związane z mediami. Wąs jest popularny m.in. wśród polskich piłkarzy. Akcja była również promowana na meczach włoskiej Serie A. Tegorocznym ambasadorem Movemberu w Polsce jest Cyber Marian.

Dlaczego profilaktyka jest taka ważna? Duża szansa na to, że wcześnie wykryty nowotwór będzie uleczalny. Warto się więc samobadać i regularnie odwiedzać lekarza. Rak jądra to głównie problem mężczyzn między 15., a 34. rokiem życia. Większe zagrożenie rakiem prostaty pojawia się natomiast po 45. roku życia. Nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci w naszym kraju, dlatego warto przyłączyć się do akcji.


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcie: wikimedia